Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formular D 112 -Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formular D 112 -Asociatie de proprietari

In cadrul asociatiei sunt platiti urmatoarii membrii:
- ingrijitoarea - nu este pensionara si nici nu este angajata in alta parte, deci este considerata salariata "tip asigurat 1" Este legal sa fie incadrata la "tip sigurat 3-altecategorii...";
- presedintele asociatiei -este pensionar (tip asigurat 4)
- administratorul -este pensionar(tip asigurat 4)
- cenzorul - este pensionar (tip asigurat 4).
Va rog sa-mi spuneti:
1. daca pt. cei de mai sus este obligatorie plata pt "fondul de garantare datorata de angajator" ?
2. D112 trebuie sa aiba atasat fisierul - XML. Acesta din urma cum se completeaza, ce reprezinta "1 aparitie, 1-28 aparitii" etc. Fisierul exista pe site sau trebuie sa-l intocmim noi. Exista o legatura electronica intre el si D112 sau datele sunt introduse manual?
Va multumesc
Interventie moderator
Va rog sa postati aceasta problema a dv. in topicul din fruntea sectiunii noastre unde este vorba despre Decl.112 (in titlu).
Voi inchide acest topic!