avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate emilixs

Activitate emilixs

Răspuns la discuția Garantie autoturism
Exista vreun termen limita in care pot sa imi raspunda la solicitare ?

Pentru ca in intelepciunea lor acuma ma ameninta ca daca nu ma decid sau nu imi ridic masina ma factureaza 6 euro pe zi .

Emil
Am cumparat in urma cu un an un Hyundai I20.
La mai putin de 10 000 de km, la mijlocul distantei spre ploiesti la drum intins masina s-a defectat, concluzia fiind ca ambreajul este de vina.
Unul din criteriile de baza in alegerea masinii a fost garantia de 5 ani de zile. Din pacate compania argumenteaza ca nu se incadreaza in garantie defectiunea ci este o problema de utilizare a masinii.
Persoana care a condus masina este mama mea care pana acum a condus doar matizuri timp de 20 de ani si nu a avut nici o data probleme de gen.

Pentru mine aceasta este o problema de principiu deja nu de bani.

Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac, care sunt optiunile pe care le am la dispozitie si care sunt pasii efectivi de parcurs.


Emil
Discuție Vama

Am urmatoarea provocare. Produsul pe care vreau sa il achizitionez este din punct de vedere fizic in comunitatea europeana, in proprietatea unei firme din germania.

Compania imi vinde produsul printr-o alta firma aflata inafara comunitatii europene, expeditia fiind facuta din Germania, cate firma din Romania.

Am vorbit cu un comisionar vamal despre problema care mi-a comunicat faptul ca nu trebuie sa trec cu produsul prin vama avand in vedere ca expeditia produsului este intra comunitara, cu toate ca din punct de vedere scriptic el vine din afara comunitatii.

Ma intereseaza urmatoarele :

1. Este corect ce mi s-a comunicat de catre comisionarul vamal
2. Chiar daca este corect sau incorect sub incidenta carei legi sta aceasta problema ca sa o pot consulta

VA multumesc.
Răspuns la discuția banca - incalcare oug50/2010
Multumesc mult pentru informatie:

Intrebarea ar fi, aveti idee conform normelor de aplicare care este amenda de care este banca pasibila, pentru acest tip de incalcare in contextul in care incalcarea legii de care se face vinovata, imi lezeaza interesele major.

Va multumesc
Muthu Emil
Ma aflu in fata urmatoarei probleme :

1. In luna iunie am fost preaprobat pentru credit prima casa de catre raiffeisen
2. Pe data de 15 octombrie am depus actele inclusiv precontractul de cumparare pentru apartamentul pe care l-am gasit, la sediul bancii. In cadrul acestui precontract am achitat un avans de 16 000 euro.

La depunerea actelor mi s-a comunicat ca termenul pentru rezolvarea problemei este in jur de doua saptamani.

Precontractul l-am facut pe doua luni, luandu-mi o marja pe care am considerat-o ca fiind necesara si suficienta.

3. De la data depunerii pana la data expirarii celor doua luni, mi s-au solicitat in mod repetat aceleasi acte, diverse parti din contract ( deja existente la dosar ), documentele de certificare in privinta veniturilor de 3 ori, extras de carte funciara de 5 ori ( a 100 de ron bucata )

4. La expirarea precontractului, pentru a putea sa il prelungesc si pentru a nu ramane fara banii de avans, am dat proprietarului o diferenta de 45 000 de euro sub forma de imprumut.

5. Pe data de 16 decembrie am dat ultimul rand solicitat de acte, bancii in contextul in care mi s-a comunicat ca totul este aprobat si actele vor fi trimise a doua zi catre fondul de garantare.

6. Astazi am fost la banca si mi s-a comunicat ca actele inca nu au fost trimise la fondul de garantare

CONSECINTE

a. apare o noua complicatie in ecuatie, certificarea de consum energetic a imobilului care iara costa
b. Prima casa nu mai exista - cel putin la ora actuala

BANCA incalca OUG 50/2010 - sectiunea 2 - articolul 20 - aliniatul 1

Ce pot eu face in acest context, care sunt procedurile care trebuie sa le indeplinesc, si care sunt caile de atac.