Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Vama
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Vama

Am urmatoarea provocare. Produsul pe care vreau sa il achizitionez este din punct de vedere fizic in comunitatea europeana, in proprietatea unei firme din germania.

Compania imi vinde produsul printr-o alta firma aflata inafara comunitatii europene, expeditia fiind facuta din Germania, cate firma din Romania.

Am vorbit cu un comisionar vamal despre problema care mi-a comunicat faptul ca nu trebuie sa trec cu produsul prin vama avand in vedere ca expeditia produsului este intra comunitara, cu toate ca din punct de vedere scriptic el vine din afara comunitatii.

Ma intereseaza urmatoarele :

1. Este corect ce mi s-a comunicat de catre comisionarul vamal
2. Chiar daca este corect sau incorect sub incidenta carei legi sta aceasta problema ca sa o pot consulta

VA multumesc.
codul vamal comunitar.