Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxe vamale pe colet de tip cadou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxe vamale pe colet de tip cadou

Din cate am inteles de la niste prieteni, daca primesti un cadou din SUA sau China sau orice alta tara care nu e membra a Uniunii Europene trebuie sa platesti 24% din pretul produsului, chiar daca produsul este cadou. Daca nu ai factura iti vor estima produsul la un anumit pret. Este legal ceea ce fac ei? Daca nu, ce lege ar trebui sa invoc in fata vamesului?
taxa pentru cadouri intrate in Romania (ca sa nu despicam firul in 4) costa in jur de 50-70 de lei , si da , se procedeaza corect .
daca expeditorul declara valoarea facturii , in aceste caz , se plateste cota TVA 24% + taxe vamale , acestea sunt in fuctie de natura produsului care a fost importat...electronicele sunt cea mai scumpa categorie , si in unele cazuri , poate sa fie mai scumpe sau cel putin echivalente cu pretul de achizitie al produsului importat .

daca comisionarului vamal (nu vamesului) , ii invocati vreo lege ca nu procedeaza corect, o sa aveti surpriza sa nu mai primiti coletul...deoarece are dreptul sa verifice daca acel produs se incadreaza in normele impuse de UE...daca nu corespunde va fi distrus .retur nu se va face deoarece vama nu-si asuma costurile de expeditie.