avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate zeciualex

Activitate zeciualex

mai se poate schimba hotararea?
Răspuns la discuția Partaj voluntar nerespectat
asta ar insemna sa platesc taxa de timbru avocat etc
buna ziua. am facut partaj voluntar la notariat cu fratele meu pe casa parinteasca impartind-o egal. dupa moartea fratelui meu sotia si copii lui nu mai m-au lasat sa intru in curte. mentionez ca nu locuiesc acolo ci vin mai rar. am facut sezizare la politie, iar acestia au respins-o din lipsa de procedura. ce trebuie sa fac sa pot intra cand doresc pe proprietatea mea
Răspuns la discuția Dosar penal art 291
atata timp cat nu aistiut in cel mai rau caz o amenda
credeti ca la apel vor schimba hotararea conf. art 686 sau o va lasa asa mai ales ca nu putem coabita sub acelas acoperis dupa ce am fost evacuat prin ord. prezidentiala pana la aceasta hotarare. se pare ca o vam lua de la capat
Complet: C 2 Familiei
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte actiunea principala restransa şi admite in parte cererea reconvenţională si admite in parte actiunea si cererea reconventionala din cererea conexa (dosar nr.37834/301/2011). Constată că partile au dobândit un imobil situat în Buc. sector 3, str. Ilioara nr.43 D, compus din casă construită în regim P+E+M, în valoare de 390.686 lei, construit pe un teren propietatea pârâtului-reclamant şi un imobil situat în Buc. sector 3, str. Ilioara nr.43 F, compus din teren şi imobil în valoare totală de 396.136 lei, în cote egale. Dispune iesirea din indiviziune în cotele arătate. Atribuie pârâtului-reclamant, în deplină proprietate şi liniştită posesie cele două imobile aratate mai sus, cu obligarea sa plata unei sulte către reclamanta-pârâtă, în valoare de 393.411 lei. Recunoaşte reclamantei-pârâte un drept de retenţie asupra imobilului situat în Buc. sector 3, str. Ilioara nr.43 D, până la achitarea sultei de către pârâtul-reclamant. Respinge capătul de cerere privind evacuarea reclamantei-pârâte ca fiind neîntemeiat. Compensează cheltuielile de judecată. În temeiul art. 502 din OUG nr. 51/2008, obligă pârâtul-reclamant să restituie către stat ajutorul public judiciar în sumă de 3500 lei, după rămânerea irevocabilă a prezentei hotărâri. Hotararea irevocabila se comunica OCPI-BCF Sectorul 3 si D.V.I.T.L. Sectorul 3. Cu drept de apel în termen de 15 de zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica azi, 04.10.2013.
Document: Hotarâre 04.10.2013
buna ziua am ajunns la finalul procesului si s-a dat hotararea de fond. mi s-a atribuit mie cele doua imobile din proces desi nu le-am cerut cu dare de sulta de 400. mii lei adica 4 miliarde, si culmea cu drept de retentie pana voi plati sulta. unde e legea compensatiei?
poate ca e c-am tarziu acum, dar la apel sigur voi face asa, daca voi avea posibilitatea sau daca hotararea imi va fi impotriva
eu nu am cerut decat 50% conform actului de vz. cump. dar cum nu se poate partaja renunt la procentul meu in favoarea ei ca tot a cerut 100%. instanta va lua hotararea sa-i de tot sau sa mearga la licitatie. eu prefer prima varianta. credeti ca am castig?
concluzie e ca : daca dau curs cereri ei risc sa pierd tot dupa 6 luni fiind executat pt. neplata. avand in vedere ca ea a cerut de prima data totul dupa care s-a sucit cand a vazut pretul, invoc exceptia tardivitatii,sa se dea curs cereri ei principale iar eu sa primesc sulta sau sa o execut silit. am retinut bine? am avocat.