avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate claudio_mario86

Activitate claudio_mario86

Răspuns la discuția Pot avea cazier??
pe mine ma intereseaza daca atunci cand o sa ma duc sa ma angajez si mi se cere cazier de la o anumita firma acel cazier sa nu mai fie "curat".o sa existe probleme cand o sa vada angajatorul??'
In cazul in care as fi declarat vinovat in urma unui proces de vatamare si distrugere(e scos certificat de 4-5 zile de la medico-legal pentru lovire pentru ingrijiri medicale)mi se poate face cazier.Daca nu platesc amenda risc sa mi se faca cazier??
Răspuns la discuția art. 198 C. pr. pen.
Buna ziua.Am fost astazi la audiere.M-i sa prezentat plangerea facuta de reclamant.Se refera la lovire si distrugere.Am spus ca nu vreau sa dau momentan nici o declaratie deorece este dreptul meu.Am fixat o alta audiere miercurea viitoare.Nu am bani sa-i dau sa isi retraga plangerea deoarece acum cere foarte mult.daca dosarul se duce mai departe in instanta in cazul in care castiga el ce masuri vor putea fi luate impotriva mea.voi primi amenda foarte mare de la procuror
Răspuns la discuția art. 198 C. pr. pen.
Aceasta reclamatie are legatura cu art. 198 daca nu o sa ma prezint la politie.Atunci se aplica acest articol.Chestia ee ca eu stiu ca sunt vinovat dar sa recunosc exact ce s-a intamplat acolo.Mie mi s-a dat amenda deja.Nici nu am platit-o ca nu am avut bani sa o platesc.Si chiar daca o sa mi se ceara bani iar nu am de unde ca nu muncesc si nu castig nici un ban.Daca nu platesc se poate intampla ceva rau.
Pe citatie scrie sa ma prezint la circa 19 de politie biroul de investigatii criminale.Si chiar asa scrie ca sunt in calitate de parte reclamanta
Răspuns la discuția art. 198 C. pr. pen.
Va multumesc pentru raspuns.Dansul avea un martor.Chestia ce ma deruta pe mine e ca domnul a spus ca vrea sa i se repare ochelarii iar dupa numai avem nici o treaba(de fata cu politia care imi daduse amenda).A doua zi eu fiind plecat deja s-a intalnit cu sotia mea zicandu-i ca ochelarii erau sparti si numai puteau fi recuperati.Politistul mi-a spus ca daca in termen de 60 de zile dansul nu se duce sa ma de-a in judecata nu mai are rost toate "operatiunea".Eu eram si eu insotit in seara aceea de inca 3 persoane.Chestia e ca eu l-am lovit si am recunoscut la politist.De aceea mi s-a dat aceea amenda pentru tulburarea linistii publice.O sa ma sperie mai rau anchetatorul de la politite.Multumesc.astept raspuns
Buna seara.Va rog sa ma ajutati si pe mine privind o problema care are legatura cu art. 198.
In ziua de 12.09.2010 am avut o altercatie cu o persoana in sect. 5.
Aceea persoana a inceput sa ma insulte deoarece i-am atins masina.In momentul acela l-am imbrancit, dupa care a chemat politia si mi-a dat amenda pentru tulburarea linistii publice(200lei).Motivul este acela ca i-am spart ochelarii si i-am facut o rana langa ochi.In seara aceea urma sa plec din tara.Am cazut de comun acord(verbal) sa-i repar ochelarii(rama)deoarece lentilele nu erau sparte.In ziua urmatoare nevasta mea s-a intalnit cu domnul in cauza si a vrut sa rezolve problema cu ochelarii.Domnul acela a inceput cu fel si fel de vorbe ca lentile nu mai exista, sa i sa plateasca integral ochelarii dupa care a spus ca daca nu se platesc ochelarii ma da in judecata.Bani nu am avut sa i cumpar alti deoarece costau 1200 lei.Am stat si am asteptat dar nu am primit nici o somatie sa ma cheme la tribunal.Am crezut ca totul s-a terminat si cazul e incheiat.
Astazi(7.01.2011) am primit o somatie care ma cheama la sectia din sectorul 5 in calitate de parte reclamata privind audierea.Ce mi se mai poate intampla.Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi.Multumesc.