Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot avea cazier??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot avea cazier??

In cazul in care as fi declarat vinovat in urma unui proces de vatamare si distrugere(e scos certificat de 4-5 zile de la medico-legal pentru lovire pentru ingrijiri medicale)mi se poate face cazier.Daca nu platesc amenda risc sa mi se faca cazier??
in conditiile in care sunteti condamnat fi se face cazier, oricum. chiar daca ati primi doar o amenda administrativa tot va fi trecuta ca fapta penala la cazier, insa aceasta nu se considera recidiva in conditiile in care ati savarsi o alta fapta penala.
Orice sanctiune penala va fi pronuntata impotriva dvs prin hotarare judecatoreasca va fi trecuta in cazierul dvs judiciar.
pe mine ma intereseaza daca atunci cand o sa ma duc sa ma angajez si mi se cere cazier de la o anumita firma acel cazier sa nu mai fie "curat".o sa existe probleme cand o sa vada angajatorul??'
Depinde unde doriti sa va angajati si in ce functie.
In principiu existenta unor mentiuni in cazier sunt in masura sa creeze rezerve sau alte probleme,depinde de societate ,de prestigiul acesteia,de functia ocupata.