Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala

Buna seara !
La ce ma pot astepta victima avand un certificat medico-legal de16-18zile ingrijiri medicale? Va multumesc.
Pedeapsa este inchisoarea de la o luna la 3 luni sau amenda
Amenda cuprinsa intre ....? Mi se va face si dosar penal?
Dosarul penal s-a deschis o data cu depunerea plangerii penale de catre persoana vatamata, nu asta e problema. Angajati-va avocat, nu dati declaratii decat in prezenta lui, cautati-va probe in aparare.
Nu precizati, dar cred ca e vorba de accident auto .RCA-ul valabil va poate scapa de probleme daca se va ajunge de comun acord intre victima, vinovat si firma de asigurare,inainte ca sa se depuna plangerea penala. Fiirma de asigurare poate deschide dosaarul de dauna in baza P-V de la Politie si declaratiei de recunoastere a vinovatiei.
Nu este vorba de accident auto, vorbim despre infractiunea de "loviri sau alte violente"