avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate Hussain Georgeta

Activitate Hussain Georgeta

Răspuns la discuția ANULARE CONTRACT COMODAT
buna ziua am cumparat un apart. acum doi ani si instanta de fond a dispus anularea contractul de vc. pe motivul caci la cumpararea apart. nu mam fi interesat la adimisratoruul blocului ce restante are apartamentul dar la incheierea contractului de vc femeia de la care am cumparat apart. sa prezentat la notariat cu chitantele de intretinere la zi si scrie si in contract, iar acum femeia care mia vandut casa zice caci ea de fapt vroia sasi inchirieze apartamentul nu sal vanda neaga , sia vandut doua apartamente nu unul si spune in fata instantei caci ea a vrut de fapt sa le inchirieze ambele apart. nu sa le vanda si cere anularea contractelor de vc. banii pe apartamente ia primit in fata notarului nu a vrut prin cont bancar a refuzat . am si antecontract facut cu ea si scrie in antecontract caci iam dat 1000 de euro sasi plateasca toate datooriile la intretinere . si instanta de apel mia respins apelul motivad caci femeia nu a fost prezenta la incheierea contractului de vc. adica caci nar fi semnat ea contractul dar nu este asa a fost prezenta ea in persoana si neaga acum acum sunt la recurs . ce credeti caci va urma
va rog sami spuneti ce sa fac ce sanse am actele sunt bune toate
este un contract de vc. fara clauze fara nimic deci am cumparat apartamentul de la aceasta femeie , cu banii cash , iar dupa 3 sapt sa dus la politie si a zis caci ea de fapt ar fi vrut sa inchirieze ceele doua aprt, care lea vandut nu sa le vanda , iar istanta de fond nea dispus anularea contractelor de vc. pe motiv caci la cumpararea apart. nu neam interesat ce datorii avea apart la momentul respectiv cand noi am cumparat apart.- dar in contract scrie clar caci toate datoriile aprt au fost platite la zi la incheierea contractului de vc. cu chitantele de la intretinere,lumina, cablu atasate la contract cu tot. pe aceste motive vrea sa ne anuleze contractul de vc. instanta de fond
ioana_cristea
buna ziua acum 2 ani am cumparat un apart de la o femeie de 75 ani prin agentia imobiliara '''aceasta femeie incheiase contract de covenienta cu agentia''' am vazut ap. nea placut an facut antecontract iam dat 1.000 euro la antec. iar ulterior am facut contract vc.iam dat banii in fata notarului cash caci nu ia vrut sai ia prin banca,la vanzarea apart a venit si cu cert. de la I.M.L . caci este sanatoasa si poate face acte notariale ,, iar peste o luna nea chemat la politie sa dam declaratie cum am cump apart.de unde etc. iar la polie am aflat caci vanzatoarea apart. a dat in judecata sa ne fie anulat contractul de vc. caci ea a crezut ca inchiriaza nu ca vinde apart. si in urma cu o luna sa mi vanda mie apart. a mai vandut inca un apart. la o alta familie cu pretul de 40.000euro 2 camere .si in fata instantei si la politie a recunoscut caci a primit banii in fata notarului si cand a plecat cu banii ia furat cineva pe strada '''asa zice ea ''' iar la fond nea dispus anularea contractelor de vc. ambelor familii pe motivul caci zice caci femeia neaga si zice caci ea nu a semnat nimic in fata notarului caci nu este semna tura ei si ea a vrut sa inchirieze ambele apart nu sa le vanda . dar in fata notarului a fost intrebata doamna vreti sa vindeti apartamentul iar ia a zis da a citit si actul tot iar acum nu mai vrea sa recunoasca si neaga tot minte . ce sa fac spunetimii..
]Alex_Munteanu buna ziua eu am cumparat acum doi ani un apart. cu 3 camere cf2 de la o batrana prin agentie imobiliara am facut antecontract iar peste cateva zile contract de vc. batrana sa prezentata la notariat cu un cert. medico legal de la IML. PRECUM CACAI ESTE IN TOATE FACULT MINTALE si am incheiat contractul de vc. eu am vrut sai dau banii prin banca iar ea a refuzat si a spus caci vrea banii cash iam dat banii cash in fata notarului suma de 40.000 euro pretul pe care la cerut pe apart cf2.inainte cu o lun asia mai vandut un apart de 2 cam cf1 tot cu suma de 40.000 euro la o alta familie iar acum suntem chemate prin tribunale de 2 ani iar instanta de judecata vrea sami anuleze contractul de vc. caci avocatul batranei cere anularea contractului de vc. al meu si celei lalte familii pe motivul caci baba de fapt a vrut sa inchirieze ambele apart nu sa le vanda asa neaga acum nu mai recunoaste ca de fapt ea stia ca le vide a fost intrebata de notara daca vrea sa vanda precum arata si conventia incheiata intre batrana si agentia imob.iliara spunetimi va rog ce pot face


roxanel a scris:

buna ziua .
se intampla frecvent astfel de situatii . dvs. trebuia sa va luati masuri de precautie, sa faceti plata prin virament bancar, tocmai pentru a avea dovada platii .
trebuia sa-i cereti certificat medico-legal vanzatoarei, la data instrainarii imobilului si sa solicitati prezenta cel putin a unui martor, la notar.
cereti expertiza grafologica pentru semnatura doamnei.


buna ziua batrana la incheierea contractului de vc. a venit cu cert. medico legalde la IML. precum caci este in toate facult. mintale si a refuzat sa primesca banii prin banca a spus caci ai vrea cash si iam dat cash in fata notarului public iar acum dupa ce a primit suma de 40.000 euro pentru un apart. ea neaga zice caci ea a vrut sa ianchirieze apartamentele nu sa le vanda si cere anularea contractului de vc. si sai restitui apartamentul inapoi iar batrana a mai vandut anca un alt aprtament la o alta familie si tot la fel cere anularea ambelor contracte de vc. si sa nu ne mai restituie pretul primit pe apatrtamente 40.000EURO apart lam cumparat prin agentia imobiliara batrana avea conventie iancheiata cu agentia imob precum cacai a venit sasi vanda apart semnat de ea si acum neaga ca nu a fost la nici o agentie imobiliara sasi vanda apart. ce trebie sa facem va rog sa ne spunetii acum peste o luna vom avea recursul iar instanta nea respins apelul si la fond sa dispus anularea contractului de vc
buna ziua batrana la incheierea contractului de vc. a venit cu cert. medico legalde la IML. precum caci este in toate facult. mintale si a refuzat sa primesca banii prin banca a spus caci ai vrea cash si iam dat cash in fata notarului public iar acum dupa ce a primit suma de 40.000 euro pentru un apart. ea neaga zice caci ea a vrut sa ianchirieze apartamentele nu sa le vanda si cere anularea contractului de vc. si sai restitui apartamentul inapoi iar batrana a mai vandut anca un alt aprtament la o alta familie si tot la fel cere anularea ambelor contracte de vc. si sa nu ne mai restituie pretul primit pe apatrtamente 40.000EURO apart lam cumparat prin agentia imobiliara batrana avea conventie iancheiata cu agentia imob precum cacai a venit sasi vanda apart semnat de ea si acum neaga ca nu a fost la nici o agentie imobiliara sasi vanda apart. ce trebie sa facem va rog sa ne spunetii acum peste o luna vom avea recursul iar instanta nea respins apelul si la fond sa dispus anularea contractului de vc.
buna ziua batrana la incheierea contractului de vc. a venit cu cert. medico legalde la IML. precum caci este in toate facult. mintale si a refuzat sa primesca banii prin banca a spus caci ai vrea cash si iam dat cash in fata notarului public iar acum dupa ce a primit suma de 40.000 euro pentru un apart. ea neaga zice caci ea a vrut sa ianchirieze apartamentele nu sa le vanda si cere anularea contractului de vc. si sai restitui apartamentul inapoi iar batrana a mai vandut anca un alt aprtament la o alta familie si tot la fel cere anularea ambelor contracte de vc. si sa nu ne mai restituie pretul primit pe apatrtamente 40.000EURO apart lam cumparat prin agentia imobiliara batrana avea conventie iancheiata cu agentia imob precum cacai a venit sasi vanda apart semnat de ea si acum neaga ca nu a fost la nici o agentie imobiliara sasi vanda apart. ce trebie sa facem va rog sa ne spunetii acum peste o luna vom avea recursul iar instanta nea respins apelul si la fond sa dispus anularea contractului de vc.
buna ziua acum 2 ani am cumparat un ap de la o batrana prin agentia imobiliara si cu act de la IML precum caci batrana este in toate facult mintale am fost la notariat am facut antecontract de vc.si iam dat 1.000euro pt sasi lateasca intretinerea la 3 ziledupa aceia am facut contract de vc. si iam achitat restul de 39.000de euro in fata notarului batrana ne vrand sai dau banii prin banca notarul ia numarat banii si ia zis daca vrea sai puna intrun cont bancar iar aceasta a refuzat. la 2 sapt nea chemat la politie la sectia 16 sa dam declaratii cum am gasit apartamentul de unde cunoastem batrana iar noi am declarat caci prin agentia imob. batrana a facut un contract de conventie cu agenta imob. ca vrea sasi vanda apart. la polie batrana a mintit si a scris o declaratie ca ea nu a vrut sasi vanda apart si sal inchirieze cu 40.000euro dar desi ea avea chiriasi ia apart.iar in urma cu o luna sal cumpar eu acest apart. a mai vandut unul tot cu 40.000euro si acum spune caci ea a fost la notariat sa faca acte de inchiriere nu de vc. dar nu este asa acum nu mai recunoaste si zice ca ea vrea sami anuleze actul si sasi ia casa inapoi dar sa numi mai dea banii inapoi cei 40.000 de euro care iam dat in fata notarului si jud sector 5 vrea sami anuleze actul de vc. cu toate ca ea a recunoscut in fata instantei caci a luat banii in fata notarului si notarul ia numarat banii si batrana plecat cu ei iar pe strada zice ca iar fi luat cineva banii iar instanta vrea sami anuleze actul mie si la cealalta familie care a cumparat celalalt apart de la batrana am toate dovezile caci ea a vrut sasi vanda apart. nu sa sil inchirieze precum minte si se preface ca ea nu stie sa scrie si sa citeasca acum sunt la recurs .ce sa fac spunetimi va rog sa vada procurori caci aceasta batrana defapt se preface ca nu stie caci sia vandut cu buna stiinta apartamentele si acum se preface caci ea a vrut sa si le inchirieze .

buna ziua am cumparat acum 2 ani un ap prin agentia imobiliara de la o batrana de 75 de ani si am mers la notariat am facut antecontract iam dat 1000 euro la antecontract sasi plateasca darile la intretinere utilitatile'' scrie si in antecontract'' iar la 3 zile am mers sa incheiem contractul de vc.unde iam mai achitat restul de banii 39.000 mii euro banii iam dat fata notarului notarul ia numarat banii in fata si a semnat actele a citit contactul tot batrana avea si un act scos de la IML. caci este in toate fac mintale la momentul incheierii actului iar peste 3 saptamani am fost chemata la politie sa dau declaratii cum am cumparat apart de unde cunosc batrana iar eu am declarat caci prin agentia imob. batrana facuse un act conventie cu agentul imob caci a venit sasi vanda casa semnat tot am actul acela iar la jud sect5 nea pus in vedere anularea actului de vc. pe motive caci la cumpararea apartamentului nu mam interesat la adimistrator ce cheltuieli are apart la intretinere dar in contract scrie caci toate utilitatile la ap au fost platite la zi si cu chitante puse la contractul de vc. si batrana acum se preface caci ia a vrut sasi inchirieze apart nu sal vanda si a vandut 2 apartamente la o luna diferenta si acum vrea anularea contarctelor de vc. la ambele apartamente iar parchetul nu ne ia in consideratie nici un act noua batrana a recunoscut in fata instantei caci sia primit banii dar nu stie ptr ce joaca teatru acum se preface ca nu stie sa citeasca si sa scrie iar parchetul crede caci a fost inselata de niste escroci si pusa sasi vanda casa dar nui asa batrana in persona sa dus cu noi la antecontract si la incheierea contractului de vc. si a spus in fata notarei ca vrea sasi vanda apartamentul iar in urma cu o luna sia mai vandut unul VA ROG SPUNETIMI CE SA FAC SAI ARAT ADEVARUL LA PARCHET CACI BATRANA MINTE CA NA STIUT CASI VINDE APARTAMENTELE SI CA NU STIE CARTE CE SA FAC VA ROG AM TOATE ACTELE BUNE SAU FACUT VERIFICARII LA NOTARIAT SI TOTUL ESTE OK ASTEPT RASPUNS VA ROGGGGGG
avvalentina a scris:

da, " ieri" asta ,sa nu fi fost acum 3 ani...1021 c.civ., rezolutiunea se poate pronunta daca sunt indeplinite conditiile:
1.necesitatea cecerii partii interesate
2.dovedirea culpei paratului
3.se pronunta de instanta
4. respectarea termenului de prescriptie.