avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate sandulescusabina87

Activitate sandulescusabina87

Problema sta in felul urmator: domn X cu varsta de 63 ani circula dinspre Feldioara spre Brasov, in preajma unei bifurcatii de drumuri un domn politist dirija "energic" circulatia (precizez ca era vineri ,aglomeratie); in momentul in care domnul X trece pe langa politist , acesta loveste cu mana oglinda domnului X, domnul X nu observa acest lucru si merge mai departe. Dupa 10 km domnul X este oprit de politistul ce il apostrofeaza si il ameninta ca ii face dosar penal pentru vatamare corporala.Vazand ca nici domnul X nu este fraier o lasa mai "moale" si ii propune domnului X(care nu a mimat nici macar un gest de "mita"poate asta a fost problema de fapt) sa ii dea doar amenda si sa ii retina permisul conform art 31 /a din OUG 195 / 2002 (nerespectarea semnalelor politistului).

Ce sfaturi imi puteti da in acest caz?
Domnul X doreste sa depuna contestatie si sa isi recupereze permisul de conducere, considerand ca ceea ce ii s-a intamplat a fost o mare nedreptate!
Multumesc celor care ma sustin , si m-au invatat " de bine". Vina a fost a celor de la sectia de politie intrucat nu au venit sa imi " afiseze" amenda in timp util, asa ca am luat dovada k a ajuns amenda in posesia mea si am depus contestatie.
Termenul este pe 15 septembrie asa k mai am de asteptat , oricum am specificat sa se judece in lipsa.
Am gresit si eu dar au gresit si ei , acum ramane de vazut; amenda e nula oricum!
In data de 21.11.2010 am fost oprita de catre agentii rutieri, din intamplare in acea seara prietenul meu bause si am luat decizia de a conduce desi nu aveam permisul de conducere la mine.Agentul mi-a verificat identitatea si a hotarat sa ma amendeze intrucat nu purtasem nici centura si nu aveam nici actele la mine.In momentul intoarcerii acestuia la masina noastra i-am raspuns ca nu doresc sa semnez procesul verbal iar acesta imi raspunde:" Va dadusem amenda doar pentru centura!".
In luna decembrie asteptam ca amenda sa vina prin posta, ducandu ma sa imi ridic alte pachete de la posta intreb si de amenda dar nu primisem nimic!
In data de 07.01.2011 la orele 20.00 primesc telefon de la vecina mea ,sa ies la poarta ca ma cauta politia, nefiind acasa , cel ce primeste "plicul" de la cei doi agenti este socrul meu.
Pe plicul ce contine amenda nu este prezenta nicio stampila a postei cu data, in plus domnul agent care m-a amendat a decis sa imi acorde amenda si pentru ca nu aveam actele la mine.
Problema este ca la primarie probabil ca nu voi putea plati decat suma intreaga a amendei , cum sa ma creada doamna casiera ca eu o platesc in 48 de ore daca nu am inscrisa nicio data pe ea?
Ducandu-ma la sectia de politie de unde a "venit" plicul nu gasesc niciun raspuns; nu stie nici cine mi a adus plicul si nici de ce a venit prin intermediul lor.
Acum vreau sa fac o contestatie pentru ca mi se pare un abuz ce au facut, practic mi au bagat amenda pe gat desi se considera nula daca nu ajunge intr-o luna la contravenient , in plus acum ma forteza sa platesc suma intreaga.
Ce ma sfatuiti?