avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate memoc

Activitate memoc

inca o lamurire ca sa fiu sigura ca am inteles bine.Deci nu are cum sa mi desfaca contractul cat sunt in medical si nici sa faca cumva sa anuleze concediul eu stiu sa dovedeasca ca nu am stat pe merit sau cine stie ce bazaconie.Iar de CO nu stiu cum e de drept cate zile s-au adunat in astea 3 luni cum se calculeaza.
multumesc mult pt timpul acordat si sper sa iasa bine .. ca asa mi-e urat de cearta si de inkurcaturi..
sincer nu stiu exact ce au de gand sa faca dar am primit acasa scrisoarea de convocare ,iar azi m-au pus sa scriu nota explivcativa.din ce am citit pe internet astea sunt procedurile care fac parte din cercetarea disciplinara si care ar trebui facuta de o comisie nu de un singur om superiorul meu ierarhic care m-a acuzat de la inceput ca m-a vazut in alta parte decat in spital unde sustineam ca ma aflu,desi eu repet am cerut invoire de la medic.Nu imi dau seama ce va mai urma si de ce fac toate astea desi sunt inca in concediu medical pana pe 24 si in fisa de externare scrie clar disgnostice si tratamentul ce mi-a fost administrat pe timpul spitalizarii.Mentionez ca mai am o perioada de 9 zile de la finalul acestui concediu medical si pana la epirarea contractului determinat de munca,perioada in care nu stiu cum am sa procedez deoarece la locul de munca clar nu mai am cum sa ma intorc .In concluzie maine cand ma voi duce iarasi la sediul firmei pt a nu stiu cata oara ce trebuie sa am in vedere ?ca ma gandesc ca s-ar putea sa ma trezesc cu ceva gen"nu iti dam banii pe concediu "sau "ti-am desfacut ctr de munca " sau mai stiu eu ce bazaconie
Buna ziua,desi sunt in concediu medical si am fost internata in spital am primit acasa convocare la sediul societatii in vederea efectuarii procedurii prealabile de cercetare disciplinara pe motiv ca am fost vazuta in alt loc decat in spital intr-un anumit moment al zilei desi eu iesisem cu invoire de la dna doctor,plus sunt acuzata ca nu am dus un prim concediu medical in timp util adica din data de 3 cand a fost emis l-am dus impreuna cu alte motivatii ale absentei de la servici in data de 11 ale lunii.dupa salariul meu pe luna trecuta alerg pe la sediul societatii de vre-o saptamana si tot sunt amanata din diverse motive iar astazi m-a pus sa fac o nota explicativa in care sa scriu de ce am lipsit nemotivat de la muncadesi am cerut voie sa plec in prima zi cand m-am simtit rau , de ce am adus primul concediu asa tarziu si de ce eram in afara spitalului cele doua ore de care v-am spus mai sus.Este posibil sa imi desfaca contractul d emunca chiar daca sunt in concediu medical?Mentinonez ca ctr meu e determinat pe 3 luni facut astfel la cererea mea deoarece i-am vazut neseriosi si ca expira perioada luna ce vine in iunie pe 2.multumesc mult si astept raspuns cat mai repede daca se poate ca s sa stiu ce am de facut
65 alin 1 din legea 53/2003
De-o cam data nu am semnat decat un previz din care am citat cate ceva mai sus.O alta intrebare impiedica cu ceva dreptul la somaj faptul ca mi s-a dat preaviz?pt ca aud fel si fel de variante si vreau sa stiu exact care e cea corecta ca sa imi cer drepturile.

Buna ziua!
Pe data de 4 ianuarie 2011 am fost anuntata ca postul meu de agent vanzari se va desfiinta ca urmare a "rezultatelor slabe din ultimul an al punctului de lucru" ."Concedierea se va face incepand cu data de 31.01.2011,cu respectarea perioadei legale de preaviz de 20 zile lucratoare";ca si salariu din cate am inteles eu o sa imi de pe 15 februarie 1sal compensatoriu sau poate doua ca nu ma intels bine ca au darul sa explice astfel incat s anu intelegi plus drepturile cuvenite la zi.In acest caz mai am drepul la somaj?pt ca din cate am inteles eu firma prezinta acordarea salariului compensatoriu ca pe o favoare ce ne-o fac ei in schimbul somajului .Si daca da am dreptul si la somaj de unde pot incepe ca sa mi-l cer?
Multumesc mult!