avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate bucur mihaela

Activitate bucur mihaela

Discuție PENSIONARI
Buna ziua. As vrea si eu sa stiu,daca o persoana, iesita pe drept la pensie,mai are dreptul de a lucra cu ore mai putine . Ce conditii ar trebuie sa indeplineasca pentru a nu avea probleme cu statul.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția TUTELA MINORULUI
Va multumesc pentru timpul acordat. Este,intr adevar ,o problema delicata, e greu si pentru mine,daramite, pentru copil. Am vrut doar sa strang informatii ca sa stiu ce ma asteapta. Din pacate, am motive de divort, momentan nu plec din tara ,nici nu mi as dori momentan.
O seara buna.
Buna ziua. Am o intrebare. am 34 ani,sunt casatorita de 10 ani cu sotul meu si avem impreuna o fetita de 7 ani. Daca as vrea sa divortezcare, care sunt procedurile ,copilu vreau sa l obtin si as vrea sa plec din tara cu tot cu fata, fiind asistent medical ,pot pleca cu contract in afara tarii. in cazul divortului , pt a putea pleca cu copilul din tara imi m ai trebuie si aprobarea tatalui?
Tin sa mentionez ca nu avem bunuri comune.
spune ti mi care sunt procedurile?
Va multumesc anticipat.
Multumesc frumos pentru informatii. O seara buna.
Sotul meu, a lucrat in cadrul jandarmeriei din 1999 pana in 2006, acum lucreaza la o firma de paza.
Si a luat Atestatul de competenta de agent de securitate care il ajuta ,ulteriror, la a obtine atestatul de agent de securitate.
Poate cineva sa mi spuna ce acte ii trebuie, pe langa acest atestat de competenta, pentru a i se elibera acel atestat de agent de securitate ?
Va multumesc anticipat.
Stiti cumva daca a aparut vreo ordonanta de urgenta referitoare la persoanele care s au pensionat anticipat?
Este posibil , ca o persoana, cum este mama mea,pensionata anticipat, anul trecut pe 10 iunie 2011, are varsta de 56 ani, se poate pensiona pe drept in luna aceasta? sau trebuie sa astepte pana in decembrie cum i s a comunicat?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc frumos pentru informatii.
Va multumesc mult pentru informatii. Din pacate pe talonul de pensie nu figureaza decat suma de 495 ron, nu scrie nimic nici la pensia bruta, nici la cass si,nici la impozit. Se poate sa fie calculata gresit.

Ma scuzati, nu vazusem raspunsurile. Va multumesc mult pentru amabilitatea de a mi raspunde.
Si ,cand v a ajunge la pensia de drept , puteti sa mi spuneti care v a fi suma ? Va fi cumva suma de 573ron?




[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Va multumesc pentru raspunsuri, dar pe talonul de pensie nu apare nici o retinere, nici la impozit,nici la CASS, si ,nu apare nici brutul. Scrie doar total drepturi ,insemnand 495 ron. Se poate sa fie o greseala. De pe decizie am scris absolut tot ce mi ati cerut.
A ti avut dreptate cu toate datele de m ai sus, toate sunt exacte. Inca o intrebare ; in cazul in care pensia actuala este de 495 ron, sa inteleg ca este o greseala? Si ce as putea face in acest caz?
Oricum, va multumesc pentru amabilitatea de a mi raspunde, au fost unele lucruri care nu au fost clare pentru mama mea, referitor la ce scria in decizie, adica, nu intelegea ce reprezenta acea penalizare de 13,5%.