Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Stiti cumva daca a aparut vreo ordonanta de urgenta referitoare la persoanele care s au pensionat anticipat?
Este posibil , ca o persoana, cum este mama mea,pensionata anticipat, anul trecut pe 10 iunie 2011, are varsta de 56 ani, se poate pensiona pe drept in luna aceasta? sau trebuie sa astepte pana in decembrie cum i s a comunicat?
Va multumesc anticipat.
1. Deocamdata nu s-a modificat Legea 263/2010 si nici nu am auzit de varianta spusa de dvs.

2. - Va trece la pensie pentru limita de varsta la data cand va implini varsta standar5d de pensionare, in functie de data nasterii.
- Vedeti ca pe decizia de pensionare scrie care este varsta standard de pensionare.