avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Stiti cumva daca a aparut vreo ordonanta de urgenta referitoare la persoanele care s au pensionat anticipat?
Este posibil , ca o persoana, cum este mama mea,pensionata anticipat, anul trecut pe 10 iunie 2011, are varsta de 56 ani, se poate pensiona pe drept in luna aceasta? sau trebuie sa astepte pana in decembrie cum i s a comunicat?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:10, 23 Iulie 2012
1. Deocamdata nu s-a modificat Legea 263/2010 si nici nu am auzit de varianta spusa de dvs.

2. - Va trece la pensie pentru limita de varsta la data cand va implini varsta standar5d de pensionare, in functie de data nasterii.
- Vedeti ca pe decizia de pensionare scrie care este varsta standard de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare a balerinilor conform noii legi a pensiilor mateilivia1968 mateilivia1968 Buna seara,ma numesc Matei Livia si sunt balerin dansator la ansamblul Banatul din Timisoara,am o vechime de 20 de ani in domeniu si tot atatia de grupa 1.Dupa ... (vezi toată discuția)
Pensionar anticipat (cu stagiu complet de cotizare) are dreptul la pensie de urmas? AA1980 AA1980 Tatal meu era pensionar MI. La 20.12.2010 a decedat. Mama mea este pensionara anticipat. In februarie a implinit 56 de ani. Are insa stagiul complet de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala - eliminarea diminuarii ioangl ioangl Data nasterii;01.12.1954.Ocupatia;profesor.Sunt la pensie anticipata partiala din 28.05.2010,in baza L19/2000,beneficiind de reducerea varstei standard de ... (vezi toată discuția)