Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala - eliminarea diminuarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala - eliminarea diminuarii

Data nasterii;01.12.1954.Ocupatia;profesor.Sunt la pensie anticipata partiala din 28.05.2010,in baza L19/2000,beneficiind de reducerea varstei standard de pensionare cu 3ani(L128,art.127,alin.3).S-a aplicat penalizarea pentru 18 luni.La 01.12.2011 cele 18 luni au expirat,iar diminuarea se mentine.Am dreptul sa solicit trecerea la pensia pentru limita de varsta eliminindu-se diminuarea si fara vreo alta penalizare?Va multumesc!
1. - Dupa datele prezentate presupun ca sunteti femeie.
- In aceasta situatie varsta standard de pensionare (dupa Legea 19/2000) este de 59 de ani si 11 luni.

2. Deoarece sunteti pensionata pe Legea 19/2000 veti beneficia de prevederile acesteia si la trecerea la pensie de limita de varsta asa cum scrie in decizia de pensionare.

3. Trebuie sa mergeti la Casa de Pensii sa vedeti ce s-a intamplat.
ioangl a scris:
Revenire la subiectul din 24.01.
M-am prezentat la Casa Judeteana de Pensii si mi s-a comunicat(verbal) ca se mentine diminuarea,chiar daca au expirat cele 18 luni de penalizare prevazute in Decizia de pensionare.Mentionez ca la data pensionarii(mai 2010) prin ordin al Casei Nationale dePensii se preciza ca "persoanele care depun dosarele de pensionare pana la 30.06.2010,vor fi pensionate in conditiile L 19/2000".Este un abuz al Casei de Pensii si se speculeaza faptul ca L263/2010 nu este explicita pentru astfel de situatii? Ce demersuri se mai pot face?Va multumesc!

1. Am rugamintea sa nu deschideti noi discutii in legatura sau in continuarea aceleiasi teme. Continuati discutiile incepute folosind butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos). Multumesc!

2. Daca sunteti femeie, aspect pe care nu l-ati precizat in niciunul dintre cele doua mesaje, datele la care puteti beneficia de pensie sunt urmatoarele:
-pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2014, la varsta de 59 de ani si 11 luni;
-pensie anticipata partilala in noiembrie 2009, la varsta de 54 de ani si 11 luni.

Reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani prevazuta in Legea nr. 128/1997 nu are legatura cu pensia anticipata partiala. Aceasta reducere se aplica in cazul pensiei pentru limita de varsta, iar, potrivit fostei legislatii in domeniul pensiilor, reducerile varstei standard de pensionare pentru a beneficia de o categorie de pensie nu se cumulau.

Alin. (3) al art. 127 din Legea nr. 128/1997 a fost abrogat prin Legea nr. 263/2010 si, ulterior, prin Legea nr. 1/2011 au fost abrogate si celelalte dispozitii cuprinse in Legea nr. 128/1997. Nu puteti sa treceti la pensie pentru limita de varsta in baza unui act normativ abrogat iar in Legea nr. 263/2010 nu exista alte dispozitii si nici nu pot fi inventate. Veti trece la pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2014, asa cum dispun prevederile Legii nr. 263/2010.
Daca in Decizia de Pensionare se precizeaza "Nr. luni pt.care se aplica diminuarea:18" si acestea au expirat,in baza carui temei legal se mentine diminuarea? Din cele doua raspunsuri diferjte,nu stiu ce sa inteleg! Unde este logica? Va multumesc,oricum, pentru amabilitate!
ioangl a scris:
Daca in Decizia de Pensionare se precizeaza "Nr. luni pt.care se aplica diminuarea:18" si acestea au expirat,in baza carui temei legal se mentine diminuarea?

Diminuarea se va mentine pana cand veti implini varsta standard de pensionare, in baza art. 67 din Legea nr. 263/2010 si art. 133 din HG nr. 257/2011. Alte prevederi legale nu exista, nici in Legea nr. 263/2010 si nici in HG nr. 257/2011, iar o decizie de pensie nu este act normativ.

Legea nr. 19/2000, actul normativ in baza caruia a fost emisa decizia de pensie, nu ultraactiveaza, adica nu se aplica dupa ce a fost abrogata, cu exceptia situatiilor prevazute expres la art. 174 si art. 178 din Legea nr. 263/2010.

ioangl a scris:
Din cele doua raspunsuri diferjte,nu stiu ce sa inteleg! Unde este logica?

Nu reusesc sa inteleg intrebarea aceasta, doamna profesor-pensionar.

ioangl a scris:
Va multumesc,oricum, pentru amabilitate!

Cu multa placere!
Gabriela Pintea, Consilier juridic