Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta

In anul 2009 , la varsta de 60 de ani, m-am pensionat anticipat conform Legii nr.19/2000 si art.127,alin.(3) si art.130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic.Pesia mi-a fost diminuata cu 0.40% pentru un nr. de 21 de luni pana la implinirea varstei de 62 de ani.In luna februarie 2012 am implinit 62 de ani. La cererea pentru recalcularea pensiei am primit raspunsul ca articlele mentionate mai sus au fost abrogate prin Legea nr. 263/2010 si , prin urmare , penalizarea va continua pana la varsta de 65 de ani.
Este corecta decizia casei de pensii?
Va multumesc!
Raspunsul casei de pensii este in conformitate cu prevederile legale in vigoare, respectiv cu art. 133 din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010.
Art. 133
Transformarea pensiilor anticipate si anticipate partiale, stabilite potrivit legislatiei anterioare intrarii in vigoare a legii, in pensii pentru limita de varsta se face la implinirea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5 la lege sau, dupa caz, a varstelor standard reduse potrivit legislatiei in vigoare, iar calculul drepturilor de pensie pentru limita de varsta se face in conditiile legii.