Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in baza unor prevederi speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in baza unor prevederi speciale

Noua Lege a educaţiei, promulgată de preşedintele Traian Băsescu marţi, 4 ianuarie, va intra în vigoare la 30 de zile de la publicarea ei în Monitorul Oficial.
Însă unele dintre prevederile acesteia vor intra în vigoare începând cu anul şcolar 2012-2013 sau chiar mai târziu.
Schimbări importante vor avea loc însă chiar de anul acesta, deoarece la articolul 361 din lege se precizează că, la data intrării în vigoare a legii educaţiei, următoarele legi şi hotărâri de guvern vor fi abrogate:
- Legea Învăţământului nr. 84/1995, cu modificările şi completările următoare;
- Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările următoare;
- Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 75/2005 privind asigurarea calităţii educaţiei, cu modificările ulterioare;
- precum şi alte dispoziţii contrare.
Sunt nascut la data de 1.05.1948 si am o vechime in invatamant de 38 ani.Vreau sa stiu daca prevederea art.127(3) din Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic se aplica.
Concret:Conform Legii pensiilor nr.19/2000 , ma pot pensiona , la varsta standar , in anul 2014 la varsta de 64 ani si 6 luni.Conform Legii 128/1997 , art.127(3) varsta pensionarii s-ar reduce cu 3 ani .Acum la 62 ani pot sa ma pensionez fara diminuarea cuantumului pensiei?
Pot sa-mi depun acum dosarul de pensionare si sa beneficiez inca de prevederile Legii 128/1997 ?
Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Legea 263/2010 Art. 193
(1) Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2011, cu exceptia art. 70 alin. (1), art. 132, 135 si 194, care intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. (2) Prevederile art. 102 alin. (2)—(6), precum si cele ale art. 169 alin. (6) si art. 170 intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
Asadar limita de varsta la 64 ani si 5 luni,sau anticipat partial cu penalizare de 0,75% pe fiecare luna de anticipare.