Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sunt nascut la data de 1.05.1948 si am o vechime in invatamant de 38 ani.Vreau sa stiu daca prevederea art.127(3) din Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic se aplica.
Concret:Conform Legii pensiilor nr.19/2000 , ma pot pensiona , la varsta standar , in anul 2014 la varsta de 64 ani si 6 luni.Conform Legii 128/1997 , art.127(3) varsta pensionarii s-ar reduce cu 3 ani .Acum la 62 ani pot sa ma pensionez fara diminuarea cuantumului pensiei?
1. Deoarece sunteti nascut luna mai 1948 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 5 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu Octombrie 2007, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 5 luni.
2. Pentru ca ati lucrat in invatamant, potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii", adica dvs. puteati solicita pensionarea pentru limita de varsta in octombrie 2009, la varsta de 61 de ani si 5 luni.
3. Asadar puteti solicita oricand pensionarea pentru limita de varsta. Fiind cadru didactic trebuie sa asteptati incheierea anului scolar dar cu aprobarea ISJ se poate iesi la pensie si in timpul anului scolar.
Va multumesc pentru raspuns si pentru promtitudinea dumneavoastra.O sa fac demersurile necesare pentru ca am si o vechime de 38 ani in invatamant.
Cu toata stima,
Dan Panzariu