Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vârsta de pensionare

Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni de muncă şi aş vrea să ştiu când mă pot pensiona. Nu ştiu dacă mai este valabil pentru profesori pensia anticipată fără penalizare cu 3 ani înainte de împlinirea vârstei de pensionare, iar dacă nu mai este în vigoare aş dori să aflu cu cât se penalizează pensia anticipată. Mulţumesc Anniko
Luna nasterii.

Nu mai este valabil art.127(3) din legea 128/1997.Art. 127. - (1) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar
(3) Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârstă prevăzute de legislaţia în vigoare, dacă are o vechime în învăţământ de cel puţin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani bărbaţii
Legea 263/2010 Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare

Cand veti da luna nasterii va voi da celelalte relatii.

Limita de varsta ala 57 ani si 7 luni(mai 2011).Reducere de 2 ani din 59 si 7 luni.

Legea 128/1997 Art. 127. - (1) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar.
(2) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face şi în timpul anului şcolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului şcolar, respectiv a senatului universitar
Carp Mircea, utilizator