avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata..
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata..

sunt educatoare, nascuta pe 15 dec. 1955 si pe 15 sept 2011 as implini 35 de ani de cind profesez acesta meserie; as vrea sa ies la pensie mai repede.. la anul in sept 2011; care sunt variantele? cind ma pot pensiona anticipat partial sau cum? si cu cit ma penalizeaza noua lege a pensiilor?daca am lucrat atitia ani in invatamint, nu pot beneficia de o reducere de stagiu? nu am inteles mare lucru din noua lege a invatamintului.. sau nu am stiut eu unde sa caut..va rog sa m ajutati.. multumesc anticipat..
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:35, 24 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 60 de ani si 3 luni.Anticipat dupa implinirea varstei 55 ani si 3 luni si cand veti indeplini si conditia de stagiu de 38 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 3 luni.Penalizarea este de 45% pe luna pe toate cele 60 luni de anticipare.

Legea 128/1997 Art. 127
(1 ) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data incheierii anului scolar sau universitar.
(2)Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face si in timpul anului scolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului scolar, respectiv a senatului universitar.
(3)Personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii.
Legea 263/2010 Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;


Ultima modificare: Luni, 24 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie lucretia57 lucretia57 Gen:fem Data nasterii:1957.10.16 Stagiul de cotizare:33 ani Alte date:lucrez in invatamant din 1978.09.01 cu intrerupere de 1 an si 4 luni, (pensie de ... (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie anticipat doru anghel doru anghel 1) As vrea sa stiu [b]cand poate iesi la pensie anticipat (partial) fratele meu nascut in 11 mai1952. Face 35 de ani de contributie in toamna 2011 [/b]prin ... (vezi toată discuția)