Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Gen:fem
Data nasterii:1957.10.16
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:lucrez in invatamant din 1978.09.01 cu intrerupere de 1 an si 4 luni, (pensie de invaliditate gr II)
Intrebare:Mai este valabil art. 128 -alin 3 din Legea 128/1995 referitor la pensionarea cadrelor didactice cu trei ani inainte de varsta standard, fara diminuare?Daca nu, care va fi diminuarea si, daca aceasta va inceta in momentul atingerii varstei standard de pensionare, daca voi iesi anticipat? Multumesc
Legea 263/2010
Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
Variante de pensionare:
Limita de varsta la 60 de ani si 11 luni.Anticipat la 55 ani si 11 luni,daca indepliniti si conditia de stagiu de 38 ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 11 luni,cu penalizare de 45% pe toata durata celor 60 de luni(5 ani) de anticipare.Conditia de stagiu pentru anticipat partial este de 30 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.
Carp Mircea, utilizator