avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La dosarul de pensie se mai pot depune acte si dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La dosarul de pensie se mai pot depune acte si dupa emiterea deciziei?

va rog sa ma lamuriti, la dosarul de pensionare anticipata partial nu se mai pot depune acte si dupa emiterea deciziei? Eu am depus mai tarziu adeverinta de la In spectoratul scolar judetean prin care se recunoaste vechimea totala in invatamant pentru a putea beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani conform art127 din legea 128/1997 si pentru diminuarea penalizarii.Sunt nascuta la 21 febr 1955, am depus dosar de pensie pe 18 mai 2010 si am o vechime in munca de 32 de ani fara facultate, si am fost penalizata pentru 58 de luni.In invatamant am o vechime de 26 de ani,dar in prima adeverinta de la inspectoratul scolar era trecut 23 de ani in invatamant si 3 ani vechime recunoscuta in invatamant, care nu au fost luati in considerare ca vechime in invatamat pentru ca in cartea de munca era trecut "sef ferma"la CAP eu fiind inginer agronom la baza dar in perioada 15 sep 1987-30aug 1990 am lucrat la scoala si eram platita de CAP, in acea perioada maistrii si inginerii din invatamant nu mai erau platiti de scoala ci de unitati patronatoare. Va rog sa-mi raspundeti daca actele depuse mai tarziu sunt luate sau nu in consideratie.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:05, 15 Februarie 2011
matiuta_4u@yahoo.com a scris:
va rog sa ma lamuriti, la dosarul de pensionare anticipata partial nu se mai pot depune acte si dupa emiterea deciziei?

Raspunsul simplu este da, in 2010 puteati sa depuneti adeverinta insotita de o cerere. Intrebarea esentiala este cand ati depus dvs. adeverinta respectiva? In 2010 nu indeplineati conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, ar fi trebuit sa aveti 57 de ani (ma refer la reducerea varstei standard de pensionare prevazuta de alineatul 3 al art. 127 din Legea nr. 128/1997).

Alineatul 3 al art. 127 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic a fost abrogat prin Legea nr. 263/2010, iar prin Legea nr. 1/2011 a educatiei nationale a fost abrogata Legea nr. 128/1997.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta Un barbat nascut in 16/04/1950,angajat la data de 01/07/1969 la un santier naval,plecat in armata(22/10/1970 pana la 28/02/1972)continua activitatea pana la ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare - cadru didactic alinalextd alinalextd Sunt profesor, n. 31.05.1950 , am o vechime de 39 ani,cand pot iesi la pensie la limita de varsta? Dar anticipat si cu ce penalizare? Odata proesorii puteau ... (vezi toată discuția)