Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie

Un barbat nascut in 16/04/1950,angajat la data de 01/07/1969 la un santier naval,plecat in armata(22/10/1970 pana la 28/02/1972)continua activitatea pana la 01/10/1986 in conditii de munca deosebite-grupa a IIa.De la aceasta data continua activitatea in invatamant pana in prezent.Va rog,cand poate iesi la pensie(si daca fiind in invat.poate iesi in cursul anului scolar).Multumesc anticipat!
Limita de varsta la 62 de ani.Reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani din 65.
Legea 128/1997 Art. 127. - (1) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar.

(2) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face şi în timpul anului şcolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului şcolar, respectiv a senatului universitar.

Perioada lucrata in grupa a II a de munca nu ajuta la reducerea varstei de pensionare? in invatamant reducerea cu 3 ani se aplica la o vechime in invat.de 30 ani barbatii si 25 femeile,ceea ce nu e cazul(persoana nu are 30 ani vechime in invat).Multumesc!
S-a dat raspunsul privind reducerea varstei.Pentru 14 ani grupa II a reducerea este de 3 ani.

ART. 196

La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:

k) art. 127 alin. (3) şi art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificările şi completările ulterioare;
Asadar nici aceasta prevedere nu mai este in vigoare(cu 3 ani inainte).