avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Lapin

Activitate Lapin

Buna ziua,

1. Îmi permit sa va pun o întrebare în urma decesului tatalui meu. Acesta a divortat de mama mea de multi ani si s-a recasatorit si a mai avut un copil - deci sora mea vitrega.- Apartamentul în care locuia este întabulat pe numele lui precum si a actualei sotii, fiind cumparat în timpule celei de-a doua casatorii. Sotia lui are domiciliul în acest apartament. Care este cota care-mi revine?

A doua întrebare este urmatoarea:

2. Tatal meu, decedat recent, a mostenit, prin anii 90, în urma decesului tatalui sau(bunicul meu) un teren cu o constructie pe el. În 2007, el a vândut oficial (cu întabulare) acet bum imobiliar surorii mele (vitrege). Este legala acesta operatie de dezmostenire mascata, eu, bine înteles, nefiind la curent. Am aflat acest lucru dupa decesul lui.

Ultima întrebare:

Tot de la bunicul meu, tatal meu -decedat - a mostenit vreo 20 de ha de pamânt agricol. Care sunt partile care-mi revin mie si respectiv surorii mele si a actualei sotii a tatalui meu?

Va mulétumesc anticipat pentre raspunsul D-voastra si va rog sa primiti salutarile mele cele mais distinse.