avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate digitalmedia

Activitate digitalmedia

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!

Firma mea (SRL) se ocupa de fotografiere si filmare evenimente festive (nunti, botezuri, etc). Cu toti clientii, incheiem un contract de prestari servicii. Intrebarea mea este daca aceste contracte, trebuiesc inregistrate in contabilitate, tinuta o evidenta intrun registru?

Multumesc!
aveti dreptate. 15 luni a fost somajul initial. am gresit.

5. Sanctiuni : angajatorii care inceteaza din motive imputabile lor raporturile de munca sau de serviciu ale persoanlor astfel incadrate, anterior termenului de 2 ani prevazut in art. 85 alin.1 din Legea76/2002, sunt obligati sa restituie, in totalitate catre AJOFM sumele incasate pentru fiecare persoana, plus dobanda de referinta a B.N.R. in vigoare la data incetarii raporturilor de munca sau serviciu.

subliniez ANGAJATORII CARE INCETEAZA DIN MOTIVE IMPUTABILE LOR.
doar in cazul asta, daca patroana o concediaza pe mama, va trebui sa restituie banii primiti de la stat. dar in caz de demisie, mama nu trebuie sa plateasca nimic.
hmmmm. interesant. la asta nu m-am gandit. deci trebuie sa pun mana pe contractul ala. va multumesc tuturor. o sa va mai cer ajutorul cand o sa am contractul in mana.
pai a semnat contractul de munca, dar nu a primit si ea o copie. iar ITM-ul a semnat banuiesc demult acest contract care a fost facut acum 3 luni. i-a aruncat in fata chestia asta cu platitul in caz de demisie si atat.
pai din cate am citit eu, patroana va restitui banii primiti de la stat, doar daca ea va renunta la mama. sau ma insel?
hmmm, habar n-am si nici mama, pentru ca nu a primit exemplarul de CIM cuvenit ei. o sa ii spun sa ceara o copie a contractului, dar ce ar trebui sa vad acolo? patroana intradevar a platit ceva ca sa o angajeze pe mama? eu n-as crede. eu sustin ca ii convine situatia de a avea un angajat platit de stat cu salariul minim brut, iar mama nu ia mai mult de 600 de lei lunar, si nu mai zic ca munceste 225 de ore lunar.
buna seara. am urmatoarea problema: mama mea a fost data in somaj acum 2 ani. a primit somaj 1 an si jumatate. cand mai avea de primit somaj inca vreo 2 luni a fost angajata de un restaurant. acum are 3 luni de cand lucreaza acolo si vrea sa demisioneze cu orice pret deoarece lucreaza in niste conditii mizere. culmea a fost ca in momentul angajarii patroana i-a spus sa nu-i treaca prin gand sa demisioneze prea curand, iar daca va face acest lucru va trebui sa plateasca nu stiu ce bani, pentru ca ea, patroana, a platit nu stiu cat ca sa o scoata pe mama din somaj. eu cred ca este doar o magarie inventata de patroana, pentru ca ii convine situatia de a avea un angajat platit de stat pentru 1 an de zile. mentionez ca ii da fix 600 de lei in mana. intrebarea mea este daca intradevar trebuie sa plateasca ceva daca demisioneaza. va multumesc anticipat