avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate peta20ro

Activitate peta20ro

Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua, pentru a face succesiunea dupa mama pentru cota parte din terenul detinut de mama in cota de 1/7 dintr-un teren la care sunt mai multi coproprietari cum se procedeaza?. Mentionez ca am dorit sa facem succesiunea si notarul ne cere declaratie de acceptare de cota pentru toti ceilalti coproprietari. Nu reusim sa obtinem declaratia de la mostenitorii legali ai unuia din coproprietar decedat si el. Cum procedam in acest caz? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu pensia Pilon II atunci cand posesorul acesteia decedeaza. Este situatia ginerelui meu care a decedat la varsta de 34 ani. Ce acte si demersuri trebuie facute?
Multumesc,
O zi buna!
Răspuns la discuția Pensionare la limita de varsta
In perioada 01.09.1981-01.03.1990-grupa I in procent de 100%
01.03.1990-16.07.1995-grupa I in procent de 50%
16.07.1995-16.07.2000-grupa I-in procent de 66,6%
Multumesc!

Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 31 ani si 5 luni, Sunt angajata din 03.09.1981pana in 1990 am beneficiat de grupa I de munca in proportie de 100%, intre 1990-1995, grupa I-a 50%, iar intre 1995-2000 grupa I-a in proportie de 66.6%.
Mentionez ca am studii superioare si durata facultatii a fost de 5 ani.
Perioada cu conditii deosebite este de:
-8 ani si 6 luni grupa I-a in procent de 100%, ;
- 2ani si 6luni in procent de 50%;
-3 ani si 4 luni in procent de 66,6%
Multumesc!


Multumesc pentru raspunsuri, insa la noi in Salaj de la ANOFM ni se spune ca nu sunt bani pentru aceste categorii din februarie. E posibil ca unele judete sa aiba iar altele nu?
Multumesc
Buna ziua, am aflat din comunicatul Domnului Primministru ca se pregatesc facilitati fiscale pentru angajatori care angajeaza tineri sub 25 ani si persoane peste 55 ani. Puteti sa ne raspundeti de cand intra acestea in vigoare.
Multumesc

Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 29 ani si 5 luni, pana in 1990 am beneficiat de grupa I de munca in proportie de 100%, intre 1990-1995, grupa I-a 50%, iar intre 1995-2000 grupa I-a in proportie de 66.6%.
Mentionez ca am studii superioare si durata facultatii a fost de 5 ani.
Perioada cu conditii deosebite este de:
-8 ani si 6 luni grupa I-a in procent de 100%, ;
- 2ani si 6luni in procent de 50%;
-3 ani si 4 luni in procent de 66,6%
In prezent sun somera pana in 15 aprilie, nu m-am putut angaja, m-ar interesa de cand m-as putea pensiona anticipat.
Multumesc,astept raspuns!


Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare.
Daca o persoana se afla in concediu de maternitate si ea in aceasta perioada mai desfasoara activitate part-time, obtine venituri modeste, mai completeaza venitul familiei, este normal sa i se suspende indemnizatia de maternitate?
V-as ruga sa-mi spuneti care sunt costurile privind adaugarea unui cod Caen pentru o firma de consultanta.