Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren cu mai multi proprietari...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren cu mai multi proprietari...

Buna ziua, pentru a face succesiunea dupa mama pentru cota parte din terenul detinut de mama in cota de 1/7 dintr-un teren la care sunt mai multi coproprietari cum se procedeaza?. Mentionez ca am dorit sa facem succesiunea si notarul ne cere declaratie de acceptare de cota pentru toti ceilalti coproprietari. Nu reusim sa obtinem declaratia de la mostenitorii legali ai unuia din coproprietar decedat si el. Cum procedam in acest caz? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Dezbateți succesiunea la instanța de judecată.
Mergeti la alt notar.
dvs dezbateti succesiunea dupa mama, e vb doar de acea cota de 1/7, deocamdata nu aveti vreo legatura cu restul. Cand veti deveni coproprietari, puteti sa faceti partaj cu ceilalti amiabil sau in instanta.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos pentru raspuns!