avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1226 soluții astăzi
Forum Activitate pintilescusorin

Activitate pintilescusorin

Răspuns la discuția Mai putem primi sponsorizari ?
Ok, multumesc pentru raspuns, foarte bine detaliat.
Deci poate bifa pe formular venituri din pensii si venituri din salarii.

radumititean a scris:

Daca in 2018 pensia a avut un cuantum suficient de mare incat sa se fi aplicat impozit pe venit, poate depune formular 230 pana in 15 martie 2019 prin care sa dispuna redirectarea a 2% din acel impozit catre un ONG, la fel cum depun cei care au avut in 2018 luat impozit pe salarii....
Se depune un singur formular 230 chiar daca s-au primit mai multe salarii de la mai multi angajatori sau venituri supuse impozitului pe venit si din pensie si din salariu si / sau din alte surse / tip de venit pentru care nu trebuie depusa declaratia unica ( pentru ca altminteri, pentru acele venituri, ai rubrica in declaratia unica pentru redirectarea a 2%....)
Dealtfel, Formularul 230 aprobat prin Ordinul ANAF 50 / 2019 are si formular de anexa, astfel ca puteti completa pentru mai multe surse de venit , din salarii sau asimilate salariilor respectiv din pensii, si directa cate mai multe ONG sau o parte catre ONG alta cate burse private... Se fac pur si simplu mai multe anexe, in cadrul aceluiasi formular 230. ANAF ca calcula global incat sa nu se depaseasca pe ansamblu 2% (sau, dupa caz, 3,5%) din impozitul pe venit (dat fiind ca se putea face deja redirectare prin intermediul angajatorului,,,, si trebuie sa tina cont si de acele redirectari deja facute, nu doar de ce se dispune acum prin formularul 230)

Răspuns la discuția Mai putem primi sponsorizari ?
Asteapta sa ii spun eu ce lege ii permite sa dea acea sponsorizare catre ONG -uri, halal contabila.
In ce conditii poate un pensionar sa completeze acel formular de 2%, si daca acel pensionar are venituri si din salariu poate completa un al doilea formular ?
Răspuns la discuția Mai putem primi sponsorizari ?
Este o firma care pana acum ne-a mai dat sponsorizari pana anul asta, a spus contabila de la firma respectiva ca nu se mai poate, ca nu mai permite legea, cica s-ar fi schimbat in 2018. Ori nu stie contabila, ori nu mai vrea sa se complice sa ne dea acea sponsorizare.
Avem o asociatie a parintilor care sprijina o echipa de handbal feminin din cadrul C.S.S. Bacau, intrebarea mea este mai putem primi sponsorizari de la firme privind acei 20% din impozitul pe profit datorat ? Mentionez ca nu suntem furnizori de servicii sociale acreditati.
Postul e in sistemul bugetar.
Legal, acea adeverinta poate fi luata in considerare ca si vechime ?
Am lucrat la Pompieri timp de 12 ani, timp in care am prestat si activitati de electrician in baza diplomei de studii - 3 ani scoala profesionala. Am primit o adeverinta care sa ateste acest lucru si am depus-o impreuna cu alte acte pentru a participa la un concurs de angajare. Mentionez ca cerinta postului de muncitor calificat era de minimum 9 ani. vechime in specialitatea calificarilor, 6 ani pe care ii aveam pe cartea de munca ca electrician si aceasta adeverinta care certifica ca am lucrat si ca electrician la pompieri. Din pacate dosarul mi-a fost respins din cauza neindeplinirii cerintelor de vechime. Am vreo sansa sa fac contestatie, nu cunosc prea bine legea, ma puteti ajuta ?
Va multumesc !!
Stiti cumva s-a schimbat formularul 230 de anul acesta ? Mai poate fi folosit cel de anul trecut ?