avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_Alexandru

Activitate Ionut_Alexandru

Va multumesc pentru raspuns.
Pana la postul de politie erau vreo 2 km aproximativ.Am luat dovada pe care scria ca nu am drept de circulate ,deoarece am refuzat probele biologice....in masina de politie mai erau 2 politisti dar nu au avut nici o treaba cu activitatea celui carea mi-a luat permisul,mentionez ca dovada am luat-o dupa 6-7 zile si am specificat pe aceasta ca nu am refuzat probele biologice.
Martorii au declarat cum s-a intamplat ,cum am relatat pe scut eu mai sus .Am trimis zilele acestea si o caracterizare de la serviciu sa o ataseze la dosar ,ma gandesc ca poate influenteaza cu ceva pozitiv.
Buna ziua!
In urma cu cateva luni am fost oprit de un agent de politie in timp de conduceam ,acesta oprindu-ma pentu a-mi verifica actele....avand si un comportament mai nervos...I-am prezentat actele toate acestea fiind in regula dupa care acesta mi-a zis ca se duce la postul de politie sa i-a un aparat alcool test sa imi faca o testare.
Precizez ca m-am speriat de comportamentul politistului si modul de cum isi desfasura serviciul si i-am spus ca nu suflu in niciun aparat de al lui si sa ma conduca la spital daca vrea sa imi recolteze probe biologice de sange in prezenta a 3 martori ..iar acesta mi-a reprosat ca nu isi consuma benzina si timpul cu mine.Dupa cateva discutii am decis sa plec ,dar acesta a refuzat sa imi restituie permisul si a zis ca discutam peste cateva zile.Peste cateva zile a venit surpriza ce-a mare Dosar Penal pentru refuz de probe biologice.
Dupa o perioada de cateva saptamani am primit citatie eu si martorii pentru a ne audia cu privire la ce s-a intamplat,atat marorii cat si eu declarand ca nu am refuzat sa mi se recolteze probe biologice .
Intrebarea mea este cat mai stau fara permis si ce solutii se dau in cazul acesta ?
salut,daca iti face dosar penal o sa se solutioneze cu o amenda administrativa,cateva sute de lei......