Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins conducand autoturismul sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins conducand autoturismul sub influenta alcoolului

buna ziua am si eu o rugaminte sa imi explice si mie in legatura cu permisele
Am permis cat. B si am fost prins conducind cu o alcolemie de 0,59 aer si o alcolemie in singe de 0,85 prima recoltare si a doua 0,65 ,nu am primit nici un raspuns nu am avut amenzi nu am avut acidente
Rog imi expicati si mie ce se intimpla , si niste sfaturi
VA MULTUMESC
salut,daca iti face dosar penal o sa se solutioneze cu o amenda administrativa,cateva sute de lei......
Mai asteptati. Alcoolemia dvs. este la limita prevederilor legale, e posibil sa primiti o ordonanta de scoatere de sub urmarire penala + amenda administrativa. Atunci mergeti sa va luati permisul inapoi.
Daca totusi sunteti trimis in judecata si condamnat ( cu suspendare), dati examen pt permis la un an dupa ramanerea def. a hotararii. Daca va achita, si nu face parchetul recurs, mergeti sa va luati permisul inapoi.
Succes in orice varianta!
MULTUMESC MULT
Cand ati fost prins, inainte de 1 ianuarie sau dupa? Limita la care devine infractiune este de 0,5% dupa 1 ianuarie si de 0,8% inainte de 1 ianuarie.
Alexandru Munteanu, Avocat