Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins conducand autoturismul sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins conducand autoturismul sub influenta alcoolului

buna ziua am si eu o rugaminte sa imi explice si mie in legatura cu permisele
Am permis cat. B si am fost prins conducind cu o alcolemie de 0,59 aer si o alcolemie in singe de 0,85 prima recoltare si a doua 0,65 ,nu am primit nici un raspuns nu am avut amenzi nu am avut acidente
Rog imi expicati si mie ce se intimpla , si niste sfaturi
VA MULTUMESC
@eugen68octav, e adevarat ca pt infractiunea asta nu se prevede pedeapsa cu amenda penala, sunt insa cateva exemple in care a fost condamnat cu amenda penala. asta ar fi unul www.avocatnet.ro/content/for...

@alexmunteanu, nu avem inca un alt cod rutier, e la faza de proiect
www.avocatnet.ro/content/art...

@dragutzpgh, exista sanse sa nu ajungeti in instanta
stai linistit, ala cu 0.65...si esti sub 0.80 in sange,deci e contraventie si nu e penal
dragutzpgh a scris:

CARE REZULTAT SE PUNE 0.85 S-AU 0,65

interventie moderator

Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule. Este neregulamentar.
Va multumesc.

In legatura cu problema pusa in discutie.
In dosar se pun ambele valori intrucat sunt consemnate pe acelas buletin de analiza
O recalculare facuta corect nu cred ca va va ajuta. Rezultatele celor doua probe arata ca va aflati pe curba descedenta, ceea ce duce la concluzia ca, in momentul in care ati fost oprit de catre politie, alccolemia (in sange) era mai mare decat valoarea alcoolemiei stabilita la prima proba.

Va sfatuiesc sa lasati mai moale cu alcoolul cand conduceti un autovehicul intrucat masurile s-au inasprit. A fost coborata limita alcoolemiei de la care se intra in sfera penalului.