avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate Dana X

Activitate Dana X

CCM la nivel de ramura se aplica numai companiilor care au reprezentanti in organizatiile sindicale sau este valabil pentru toate companiile care au CAEN din categoria respectiva?
conf.CCM la nivel de ramura sunt prevazute min.6 salarii compensatorii. Mentionez ca CCM a fost incheiat pe anii 2008-2010 cu prelungire inca 12 luni de la expirare pana la un nou CCM daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 zile inainte de expirare.
Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care departamentul in care lucrez s-a desfiintat si implicit postul de manager pe care sunt angajata? Mai exact la intoarcerea din CIC pana la 2 ani mi se pregateste aceasta desfiintare a departamentul pentru ca eu sa nu mai am obiectul muncii la intoarcerea in companie.
Mentionez ca va trebui sa ma intorc peste o luna, iar in urma cu o luna au angajat un manager pe aceasta pozitie dar pe o alta companie din grup, iar celor din departamentul meu le restructureaza pozitiile pe compania unde sunt si eu angajata si le face alt contract pe cealalta firma.
Pe compania unde sunt si eu angajata mai sunt vre 250 de angajati si vor mai fi in continuare doar ca au gasit acest tertip ca sa nu mai am nicio pretentie (de ex. financiara- salarii compensatorii).
Ce sanse am de castig in cazul unui litigiu de munca sau cu ce pot contracara ceea ce vor sa faca? Doresc sa primesc macar salarii compensatorii si in caz de reorganizare, restructurare nu stiu in ce masura se mai acorda acestea).
MULTUMESC si astept cu nerabdare sfaturi pertinente!