Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Caror companii se aplica CCM la nivel de ramura?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Caror companii se aplica CCM la nivel de ramura?

CCM la nivel de ramura se aplica numai companiilor care au reprezentanti in organizatiile sindicale sau este valabil pentru toate companiile care au CAEN din categoria respectiva?
1. In cuprinsul CCM este un articol care precizeaza pentru cine este valabil CCM respectiv.
2. Din Legea dialogului social, nr.62/2011:
Art. 133
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti angajatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
c) pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.
~ Conținut șters la cerere ~
Acest CCMN nu este in vigoare ... a ramas si va ramane in stadiu de proiect.