Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere art.65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere art.65

Cine imi poate spune si mie daca ai fost concediat cu articolu 65 alin.1 cate zile de preaviz si cat se munceste in preaviz 4 sau 8 ore, si daca se mai acorda salarii compensatori
1. Daca nu aveti prevazut nimic in acest sens in R.I. sau nu exista ccm aplicabil angajatorului, atunci in perioada preavizului acordat pentru concediere timpul de munca este cel prevazut in c.i.m.

2. Codul Muncii prevede ca , salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil ... in lipsa unui ccm , aceste compensatii pot fi stabilite prin c.i.m. sau R.I.
Si in caz de va intereseaza, puteti beneficia si de somaj, daca aveti perioada de 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.
Poti fii un pic mai explicit cim si RI,banuiesc ca contract colectiv de munca nu exista pt ca este o firma mica cu 4 angajati antuncea nu se aplica CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL 2011-2014?
cristi058, utilizator
La nivel national nu avem contract colectiv in acest an. Incercati daca e unul de ramura.
cristi058 a scris:

Poti fii un pic mai explicit cim si RI,banuiesc ca contract colectiv de munca nu exista pt ca este o firma mica cu 4 angajati antuncea nu se aplica CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL 2011-2014?

Acest CCMN nici nu s-a aplicat vreodata ... a ramas in stadiu de prezentare pe INTERNET, nefiind inregistrat la Ministerul Muncii si, prin urmare, n-are cum sa se aplice.