avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere art.65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere art.65

Cine imi poate spune si mie daca ai fost concediat cu articolu 65 alin.1 cate zile de preaviz si cat se munceste in preaviz 4 sau 8 ore, si daca se mai acorda salarii compensatori
Cel mai recent răspuns: cristi058 , utilizator 21:02, 9 Iunie 2011
Imi pare rau tot nu inteleg:(( se mai aplica CCM pe ramura comert? pt firma care lucrez mentionez ca firma mai are 5 angajati cu tot cu administrator, mai pot cere cele 2 salarii compensatori am baza legala sau il dau in judecata si pierd timpul si nu rezolv nimic.Va multumesc
1. In scr. nr.156/DDS/14.03.2011, MMFPS, Directia de Dialog social, sub semnatura directorului Serghei Mesaros, spune ca a fost pelungit CCM ramura comert pana la 11.02.2012.
2. Asadar, daca CCM este inca in vigoare inseamna ca el trebuie respectat.
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sa inteleg ca a fost doar o intimidare din partea angajatorului?
Ceea ce a invocat angajatorul a fost exact ceea ce prevede Legea nr.62/2011 .. unde scrie clar ca ccm la nivel de ramura de activitate se aplica pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.
Prin urmare, s-a introdus conditia obligativitatii respectarii c.c.m. numai pentru salariatii organizatiilor patronale semnatare ale contractului colectiv de munca.

Legea nr.62/2011 se aplica situatiilor aparute dupa intrarea acesteia in vigoare ... in speta, dupa data de 13 mai 2011.
Eu am primit decizia pe data de 1.06 2011 si am preaviz pana pe 29.06 2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii - ccm ramura comert 2011 clase74 clase74 buna ziua, in contractul de munca pe 2010 la nivel ramura comert era prevazut acordarea a minim 2 salarii compensatorii in afara drepturilor la zi in cazul ... (vezi toată discuția)
Concediere art 65 (1) desfiintare loc de munca anymaryh anymaryh Buna seara! va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri: 1. termenul de preaviz de 20 zile lucratoare este de la data comunicarii, de ex. prin posta, este ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii cami e cami e Stie cineva cate salarii compensatorii trebuie sa primeasca un salariat disponibilizat , sistem privat, ramura de activitate comert? Firma are 120 angajati si ... (vezi toată discuția)