Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere art.65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere art.65

Cine imi poate spune si mie daca ai fost concediat cu articolu 65 alin.1 cate zile de preaviz si cat se munceste in preaviz 4 sau 8 ore, si daca se mai acorda salarii compensatori
Imi pare rau tot nu inteleg:(( se mai aplica CCM pe ramura comert? pt firma care lucrez mentionez ca firma mai are 5 angajati cu tot cu administrator, mai pot cere cele 2 salarii compensatori am baza legala sau il dau in judecata si pierd timpul si nu rezolv nimic.Va multumesc
1. In scr. nr.156/DDS/14.03.2011, MMFPS, Directia de Dialog social, sub semnatura directorului Serghei Mesaros, spune ca a fost pelungit CCM ramura comert pana la 11.02.2012.
2. Asadar, daca CCM este inca in vigoare inseamna ca el trebuie respectat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sa inteleg ca a fost doar o intimidare din partea angajatorului?
Ceea ce a invocat angajatorul a fost exact ceea ce prevede Legea nr.62/2011 .. unde scrie clar ca ccm la nivel de ramura de activitate se aplica pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.
Prin urmare, s-a introdus conditia obligativitatii respectarii c.c.m. numai pentru salariatii organizatiilor patronale semnatare ale contractului colectiv de munca.

Legea nr.62/2011 se aplica situatiilor aparute dupa intrarea acesteia in vigoare ... in speta, dupa data de 13 mai 2011.
Eu am primit decizia pe data de 1.06 2011 si am preaviz pana pe 29.06 2011