Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... salarii compensatorii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

salarii compensatorii

Stie cineva cate salarii compensatorii trebuie sa primeasca un salariat disponibilizat , sistem privat, ramura de activitate comert? Firma are 120 angajati si am inteles ca in cazul acesta se aplica prevederile contractului national de munca. Stiti si care e legea(nr, an)?
1. CCM ramura Comert, pe anul 2010, inregistrat la M.M. cu nr. 42/01/10.02.2010, spune:
Art. 76 (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin doua salarii lunare, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare a unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
2. Daca vreti sa cititi tot CCM Comert pe anul 2010, intrati pe [ link extern ] /
multumesc
CCM national poate fi vizualizat aici:
[ link extern ] >
Art. 78 zice 1 salariu compensator.
Trebuie verificat si in CCM la nivel de unitate.
Buna ziua,
unei firme cu acest domeniu de activitate :"Comert cu ridicata nespecializat de produse alimentare, bauturi si tutun " i se aplica CCM ramura comert?
Sunt in preaviz pana pe data de 20 august, urmand ca mai apoi sa fiu data in somaj ca urmare a restrangerii activitatii.
Mi s-a spus ca voi beneficia de 1 salar compensatoriu conform CCM la nivel national pe care il primesc asa "din bunavoinata firmei, intrucat nu exista lege care sa-i oblige".
Va rog sa-mi spuneti daca este real cele spuse de firma si daca societatea tb sa respecte CCM ramura comert sau CCM la nivel national.
Multumesc

tudorvaleriu a scris:

1. CCM ramura Comert, pe anul 2010, inregistrat la M.M. cu nr. 42/01/10.02.2010, spune:
Art. 76 (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin doua salarii lunare, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare a unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
2. Daca vreti sa cititi tot CCM Comert pe anul 2010, intrati pe [ link extern ] /
1. Dupa domeniul de activitate este vorba de ramura comert, deci aveti dreptul la doua salarii compensatorii.
2. Daca angajatorul nu are "bunavointa" sa va dea aceste salarii il veti da in judecata la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul. Fiind litigiu demunca nu platiti taxe.