Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz de 20 de zile.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz de 20 de zile.

Buna ziua,

Unei colege i s-a dat in cursul zilei de ieri previzul care este de 20 de zile, eu vin cu intrebare: care sunt drepturile ei? ( banesc sau altele)
Multumesc.
daca incetarea CIM se face din initiativa unitatii/angajatorului persoana disponibilizata primeste salariul intreg pentru perioada de preaviz, in schimb, pe toata durata preavizului, 4 ore din cele 8 le poate folosi pentru cautarea unui alt loc de munca.
mai completez cu :
- plata salariului compensator ( sau fctie de Contractul Colectiv la nivel de unitate sau ramura ) salariile compensatorii
- plata concediului de odihna neefectuat
Exista un model de cerere prin care se poate solicita plata salariului compensator precum prevede ccm pe nivel national, pt ca cel pe nivel de unitate nu stim ce prevede, deoarece nu l-am vazut niciodata.......... :) si nu poate stii daca trebuie sa i se acorde mai multe salarii.

Salariul compensatoriu nu se acorda in baza cererii .
Conform CCM unic la nivel national angajatorul este obligat sa acorde un salar compensatoriu ; la CCM la nivel de ramura comert aveti spre expl 2 salarii compensatorii.
Miluca Boldan a scris:

Exista un model de cerere prin care se poate solicita plata salariului compensator precum prevede ccm pe nivel national, pt ca cel pe nivel de unitate nu stim ce prevede, deoarece nu l-am vazut niciodata.......... :) si nu poate stii daca trebuie sa i se acorde mai multe salarii.

In practica, se foloseste cererea .. astfel incat angajatul sa aiba dovada ca a solicitat acest lucru angajatorului ... sunt foarte putini angajatori care respecta prevederile CCMN.