Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicate

Ce trebuie sa faca membrii unui sindicat ce nu face parte din ramura dupa noul CAEN? o alta problema ar fi urmatoarea. Acesti oameni fac momentan parte dintr-un sindicat ce actioneaza intr-un grup de firme din ramura chimie petrol. Membrii din cadrul a doua societati din acest grup, nu se mai incadreaza in acest moment conform caen in aceasta ramura ci la transporturi . Ar trebui infiintate doua sindicate ce ar trebui sa detina 50%)+1 care sa se afilieze in ramura transport?
Aveti grija ca, potrivit art. 133 alin.1 lit.c din Legea nr.62/2011, ccm la nivel de sector de activitate se aplica pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.