avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate Jurma Monica

Activitate Jurma Monica

Răspuns la discuția Infiintare asociatie
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
M-ar ajuta mult lamurirea catorva detalii in ceea ce priveste infiintarea unei asociatii:
1. Stiu ca numarul minim de membrii fondatori este 3; Consiliul director trebuie sa fie format neaparat din cei 3, sau poate fi format si din 2 membrii?
2. Cenzorul trebuie numit de la inceput sau poate aparea la un numar mai mare de membrii (in legislatia citita de mine, 15 membrii)?
3. Patrimoniul initial cat este, ca si suma, in prezent? ( apar pe net ca si informatii 2 variante: 1 salar minim respectiv 2 salarii minime)
4. Daca sediul initial este apartamentul de bloc al unuia dintre membrii, in afara de Contractul de comodat mai este nevoie de ceva? (poate extras CF - daca da, e nevoie sa fie la zi? sau acordul vecinilor?)
Multumesc mult pentru ajutor,
Monica
Buna ziua,
Urmeaza sa angajez o persoana care a absolvit anul acesta facultatea, acum fiind la master; beneficieza firma de suma aferenta absolventilor de la Somaj? Daca da, ce alte conditii mai sunt?
Multumesc
Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care sunt angajatorul sotului meu, care a fost diagnosticat cu Adenocarcinom cu metastaze stadiul IV (cancer). Ca orice mic intreprinzator din Romania , am facut economie tocmai pe propriile persoane, el avand in momentul de fata un contract de munca pe 2 ore/zi ( nu e cazul sa spun ca de lucrat a lucrat 12/zi!). Medicul oncolog ne-a spus ca avem dreptul la concediu medical platit 100% pe 1an si jumatate dupa care se poate pensiona de boala.
Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc mai ales in privinta perioadei de concediu de boala:
1.primeste 100% din salariul actual din contractul de munca sau exista un minim pe economie
2.din punct de vedere al administratorului firmei care il are ca angajat -situatie in care ma aflu - ce ar trebui sa mai stiu - care e circuitul banilor ce ii primeste: ii dau eu ca firma si recuperez ulterior de la stat ,si mai exact de la care institutie? Mai sunt alte costuri ale firmei?
Cu alte cuvinte as vrea sa nu fiu in situatia in care sa iau dintr-un buzunar si sa pun intr-altul, pentru ca in situatia data chiar nu-mi permit.
Va multumesc mult,
Monica Jurma