avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate udiu

Activitate udiu

Răspuns la discuția Contributii PFA
bun aziua. eu mi-am deschis I.I. ( INTREPRINDERE INDIVIDUALA) an anul 2008 yulie. dar pana atunci am facut o pauza de 4 ani ( nelucrati) cand m-am dus sa platesc sanatatea an anul 2009, pentru jumatatea din 2008 , mi-au zis ca am de platit din urma 1.400 ron.pe anii precedenti, si apoi pot achita suma pe 2008. am ramas nebun. ( cineva mi-a zis ca am gresit platind atunci ) pentru ca trebuia sa platesc din momentul deschiderii firmei, ca asa zicea o lege de prin 90 si ceva ( ca: asiguratul beneficiaza de asigurari medicale din momentul inscrierii, si achitarii plafonului) eu nu mai anteleg...! si pe toti anii astia de cand am firma am taiat chitanta de atentie..: 2.000 ron. ( 20 mil. lei vechi. ) anual. si acum am o antrebare: de ce ma obliga statul sa platesc pensia daca am un venit anual de 2.000 ron. ? daca plafonul minim de plata este de 8.000 ron ? sau... scz. daca gresesc. e o prostie.. eu am 35 de ani , si meseria mea , necesita forma maxima, .. mai pot lucra eu pana la 65 de ani ? . va multumesc. :((
E rea treaba, sa inrautatit . eu pana la 31 decembrie 2010 plateam la fondul de pensii 110 ron lunar, ( am un pf.) iar cand m-am dus sa platesc pentru 2011 ianuarie- februarie mi-au zis ca am de dat 280 ron lunar , eu cred ca e o aberatie cu ce au facut, si din aceasta cauza o sa suspend activitatea pe o perioada pana la 3 ani( asa zice legea) si o sa vad ce-o sa fie pana la urma, asa nu se poate trebuie sa dau pe an 34 mil vechi pe an eu unu nu a-mi pot permite asa ceva. stiu multi colegi care fac la fel. statul are NUMAI de perdut dupa aceste decizii. Si anca ceva ... am in campul muncii 11 ani si am facut o pauza de 3 ani , dupa care mi-am deschis eu firma, normal.. era sa platesc contributia la sanatate de la deschiderea firmei nu ? ei m-au obligat sa platesc din urma aia 3 ani care nu am lucrat nicaeri, era normal asa ? dar daca nu-mi deschideam eu firma si ma angajam , cine a-mi platea aia 3 ani din urma ? angajatorul ? s-au tot eu ?
va multumesc . de rasp. dar totusi ei ( partea ,,vatamata" )sustine ca e caz penal si se pedepseste cu anchisoarea . va aduc la cunostinta ca nu a fost afectate partile vatamate , pe plan financiar s-au altceva poate la imagine (zic ei) dar nu cred ca toate merg de la sine. ce ar contine asta ? amenda ,sau ? cei mai rau ? va rog un rasp. va multumesc. si anca ceva ... are voie sa verifice calculatorul de la care sa scris mesajul ? sau firma de internet sa divulge secretul da IP-UL?
Discuție Plata CAS-ului
buna . mi-am deschis o firma (i.i.) acum 3 ani dar pana atunci al lucrat la o intreprindere care mi-a platiit cas-ul, dupa ce am plecat de la firma respectiva , nu am mai lucrat 3 ani, dupa care, mi-am deschis eu a mea. cand m-am dus sa platesc cas-ul pe astia 3 ani de la firma mea ( ptr. mine , nu am angajati) mi sa spus ca trebuie sa platesc si din urma pe aia 3 ani o suma an valoare de 1.200 ron. cu penalizari cred. precizez ca am dat o suma de 900 ron dar nu am mai platit. antrebarea mea este ? nu este normal sa platesc din momentul an care mi-am deschis eu firma mea ? si alta inrebare.. daca ma angajam an astia 3 ani (din urma) cine a-mi platea mie cas-ul din urma ? angajatorul ? stiind ca aia sunt coada . va multumesc.
buna ziua. acum 2 luni m-am logat pe un anumit ziar local unde m-am luat de directorul scolii de primar si de un anumit domn de la un partid politic de la putere.la primar i-am zis ca nu-si face bine treaba, si ca fisa-sa fiind invatatoare(suplinitor) nu ia note de trecere la ex. de titularizare, la director ca nu a fac. nimic bun an scolala ca e tractorist nu director, si la fel si cu nevasta-sa( tot invatatoare) nu ia note de trecere la titularizare, si la domnu de partid ca ar si catelu din jurul lor, si ca la pus politic pe directorul scolii in functie.( pofesor de sport) din toate astea , m-au depistat ca asi fi eu , au cerut informatii de la ziarul respectiv si le-au primit( e normal da divulge ID. si sa localizeze IP-UL?)si din toate astea au zic ca ma da an judecata ca i-am insultat , si calomniat( prin calculator, net.) ce prevede acest lucru ? amenda ? sau inchisoare.? :sorry: