avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate mahatma4g

Activitate mahatma4g

Se poate sa vorbim pe privat?
Multumesc pentru raspuns..
Din nefericire..Nu am inteles daca salariul aferent functiei pe care am fost angajat a fost calculat corect.
Cu toate astea Multumesc..

Buna ziua. M-am angajat recent in cadrul unui serviciu al Primariei,in functia de Asistent social. Am crezut ca voi fii platit cf Legii 284/2010..cu treptele corespunzatoare conform vechimii in munca.. Dar m-am trezit cu un raspuns de genul... "Esti platit cf unei ordonante de guvern din 2008..pentru ca legea 284/2010 inca nu se aplica".. Poate cineva sa ma lamureasca putin?
Pe de alta parte am mai inteles de la angajator ca "noiii angajati nu beneficieaza de aceleasi drepturi ca si cei cu vechime..motiv pentru care pentru aceasi functie ca si nou angajat sunt platit mai putin"..Este corect? Poate cineva sa imi explice? celegii sa citesc?

Multumesc..
Sarbatori fericite.
Buna ziua..

Dupa cum spuneam..Va multumesc pentru raspuns..
As mai avea o situatie pentru care as dori sa va cer parerea..
Am observat ca acest angajator nu a operat in Cartea de munca, faptul ca eram angajat la el. Mentionez ca acest lucru se intampla la sf. anului 2009 jumatatea anului 2010, perioada in care Cartile de munca inca erau in Uz.. dupa anul 2011 cunosc ca sau scos din Uz..

Ar trebui sa demarez vreo actiune in acest sens..sau prin eliberarea unei adeverinte este suficient sa mi se recunoasca vechimea in munca..

O zi buna..
Multumesc frumos pentru raspuns..
Buna ziua.
Dupa o perioada de 4 ani de cand am plecat de la un angajator ..in conditii .. nu foarte amiabile..pot solicita acum diferite informatii despre mine?
Exemplu.. registrul orelor de munca.. cate ore am lucrat intr-o luna?


Multumesc pentru raspunsuri..

O zi buna va doresc.
Multumesc pentru raspuns..dar nu inteleg..

Persoana in acest moment este beneficiara a Venitului minim garantat.. undeva pe la 140 de lei/luna.
Acum.. Daca inteleg bine..
ca sa beneficieze de pensie..ar trebui sa incheie un contract de asigurare cu casa de pensii (o luna de zile) dupa care sa depuna dosarul pentru comisia de munca?
Dar persoana este nascuta in '53 si teoretic ar fi putut deja beneficia de pensie..doar ca nu are stagiul minim de cotizare..


In final din cate deduc..persoana nu va beneficia niciodata de o pensie ci doar de venitul minim garantat..
pentru ca nu a lucrat niciodata..
Am inteles bine?

util ar fi sa se angajeze..daca medical vorbind este posibil..
Multumesc pentru raspuns doamna Pintea..as mai avea totusi o intrebare..
Sa inteleg in acest caz ca persoana nu va putea beneficia de pensie. Astfel va beneficia doar de Venitul minim garantat.
o ultima intrebare..
Dar o persoana in varsta de 55 de ani ..care NU a lucrat deasemenea niciodata..care in urma unui accident, prin prezentarea la comisia de munca, primeste o decizie de "pierduta capacitatea de munca totala".. cand depune cererea pentru pensie de invaliditate.. primeste totusi o pensie sociala minima garantata.. Se poate acest lucru?..
Buna ziua. Lucrez in Asistenta sociala si ma confrunt cu o situatie si poate este cineva sa ma indrume putin..
O persoana (femeie) care are varsta de pensionare dar nu are nici un an lucrat - fara stagiu de cotizare- poate beneficia de o pensie de varsta?

Cunosc cazuri de persoane care la cererea de pensionare nu au mai avut Cartea de munca (din diferite motive, pierduta, furata, arsa..etc.) si au dat o declaratie in acest sens.."ca nu mai au cartea de munca din ..x motiv.. " si acum beneficieaza de o pensie sociala.
Aceasta persoana pe care incerc sa o sprijin..daca declara ca nu a avut niciodata o carte de munca.. sau daca declara ca a "pierdut" carte de munca poate beneficia de pensie?
eventual de pensia minima sociala-garantata de stat?