Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare informatii de la fostul angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare informatii de la fostul angajator

Buna ziua.
Dupa o perioada de 4 ani de cand am plecat de la un angajator ..in conditii .. nu foarte amiabile..pot solicita acum diferite informatii despre mine?
Exemplu.. registrul orelor de munca.. cate ore am lucrat intr-o luna?

mahatma4g, utilizator
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Multumesc frumos pentru raspuns..
Buna ziua..

Dupa cum spuneam..Va multumesc pentru raspuns..
As mai avea o situatie pentru care as dori sa va cer parerea..
Am observat ca acest angajator nu a operat in Cartea de munca, faptul ca eram angajat la el. Mentionez ca acest lucru se intampla la sf. anului 2009 jumatatea anului 2010, perioada in care Cartile de munca inca erau in Uz.. dupa anul 2011 cunosc ca sau scos din Uz..

Ar trebui sa demarez vreo actiune in acest sens..sau prin eliberarea unei adeverinte este suficient sa mi se recunoasca vechimea in munca..

O zi buna..