Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce spune legea cu privire la joburile part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce spune legea cu privire la joburile part-time

Buna ziuoa.sunt bugetara dar mai am si un job part-time incadrat cu 2 ore pe zi.intrebarea e daca renunt pot acumula timpul muncit la cartea de munca ,ca si vechime ,imi drebuie preaviz in caz ca vreau sa plec de la acest job?
Vechimea in munca e calculata conform zilelor lucrate, nu in functie de numarul de ore lucrate. Astfel, chiar daca munciti 10 ore pe zi, tot o zi se va considera la vechime.
Legea nu face distinctie intre program intreg si program part-time. Tot trebuie sa respectati termenul de preaviz in cazul in care va dati demisia din job-ul cu 2 ore.
si ce pasi trebuie facuti in caz de demisie pentru a acumula timpul muncit la vechimea existenta?
La incetarea c.i.m. va trebui sa solicitati fostului dvs angajator eliberarea unei adeverinte de vechime.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.
va multumesc pentru inormatii.
o zi buna.