Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta care sa ateste vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta care sa ateste vechimea in munca

buna ziua.
doresc sa particip la un concurs pt. ocuparea unei functii publice de executie la primarie, si mi se cere ori copie a cartii de munca sau/si adeverinta care sa ateste vechimea in munca!
Copie dupa cartea de munca am, pana o anumita data, conform legii, dar adeverinta cine o elibereaza ? Cei de la fortele de munca ITM sau actualul angajator?
Multumesc!
Angajatorul este cel care va elibereaza aceasta adeverinta .
Corina Dina, utilizator
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

In speta, obligatia ii revine angajatorului/fostului angajator sa va elibereze acea adeverinta. In caz contrar, sesizati ITM - ul.