avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate intis

Activitate intis

Buna ziua,

Ma numesc Ioana si detin un teren intr-un sat din comuna Domnesti, Ilfov.
Terenul este pozitionat intr-o intersectie a unui drum secundar cu o alee sateasca (doua dintre laturile terenului au iesire completa la strada - o latura la drumul secundar, si cealalta latura la aleea sateasca, pe intreaga lor lungime).
Doresc sa ridic un gard opac din lemn cu inaltimea de 2 metri pe aceste doua laturi aflate la strada si as dori sa aflu care este inaltimea maxima a unui gard ce imprejoara un teren aflat in intersectie. Mentionez ca dorinta mea de a ridica acest gard inalt este data de problemele cu vecinii deranjanti si dorinta de a descuraja tentativele de furt (am fost pradati cu alta ocazie, desi avem in momentul de fata un gard mai mic).
Ma preocupa inaltimea admisa a gardului deoarece ma gandesc ca inaltimea sa si opacitatea ar putea deranja vizibilitatea la iesirea de pe aleea sateasca pe celalalt drum. Nu as vrea sa ridic un astfel de gard costisitor (suprafata este mare), sa mi se faca reclamatie tot de catre vecinii "prietenosi" si sa fiu nevoita sa il reduc sau sa il demolez....
Va rog daca se poate sa mentionati si articolul din lege care prevede astfel de reguli, daca el exista.

Cu stima si multumiri anticipate,
Ioana
Revin cu informatii pentru cei interesati de subiect:
1. La administratia financiara a sediului secundar trebuie depus un act aditional care prelungeste contractul inregistrat initial la acestia. Societatea comerciala nu trebuie sa isi reinnoiasca sediul secundar. Proprietarul trebuie sa inregistreze actul aditional in maxim 15 zile din momentul incheierii. Trebuie sa se prezinte cu:
a) Actul aditional in 3 exemplare - unul il va inapoia chiriasului
b) Declaratie estimativa de venit in 2 exemplare pentru fiecare proprietar
c) Copie si original act identitate proprietar

2. Administratia financiara de la sediul social:
Se declara prelungirea contractului de inchiriere pentru sediul secundar:
a) Actul aditional la contractul de inchiriere in copie
b) Declaratia de sedii secundare
c) Eventual imputernicire daca nu se duce administratorul personal

3. Oficiul Registrului Comertului:
Se depune actul aditional:
a) Actul aditional la contactul de inchiriere in copie
b) Formularul 6 - cerere depunere acte (se descarca de pe site-ul lor)
c) Copie act identitate delegat/ administrator
d) Eventual imputernicire daca nu se duce administratorul personal
e) Dosar cu sina

Sper ca postarea mea va fi de ajutor si altora.
Va multumesc pentru raspuns. In afara de Registrul Comertului mai trebuie sa reinnoiesc alt act sau autorizatie?
Buna ziua,
Reprezint un SRL din Bucuresti si anul acesta ne expira contractul de inchiriere pentru un punct de lucru. Am stabilit de comun acord cu proprietarul sa reinnoim contractul in aceiasi termeni, iar activitatile derulate nu se vor modifica. In afara de inregistrarea noului contract de inchiriere la administratia financiara in 15 zile ce acte mai trebuie sa reinnoiesc pentru punctul de lucru (declaratia la ORC,etc.)?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Cu stima, Ioana