avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters188173

Activitate ContSters188173

elena138 a scris:

azi ai voie sa primesti ...



eh..de vorbe sunt satul:D
altfel ms..insa daca ar fi ceva imediat, provocator si periculos...as zice
dar e plictiseala :D
esti draguta..
te sarut. salutari si iti multumesc:)
:luck: tie si celorlanlti
u.b.i.k. a scris:

Daca am inteles eu bine speta ta, situatia de fapt ar fi urmatoarea:
1. Numai unul din soti este debitor iar acesta este proprietarul terenului si a inceput construirea casei inainte de casatorie;
2. Terenul si constructiile sunt ipotecate la banca "Fiorosenia SA" care din cauza neplatii ratelor imprumutului garantat cu ipoteca a inceput ori va incepe curand chestiunea aceea nasolie numita executare silita.

Exista solutii impotriva activitatii de la pct. 2 teza a II-a?

:hm: stai sa-mi pun kippah peste chelie ca poate-mi vine vreo idee ... asaaaa, sa vedem acum cum stam ...

Drepturile se dobandesc intr-una din modurile prevazute de art. 644-645 Cod civ. iar construirea nu este una din aceste moduri cu toate ca "inteligentii" care au redactat Legea nr. 7/1996 vorbesc acolo despre " dreptul de proprietate dobandit prin construire" :O Oy-vey!
Asadar constructia este bun comun daca si numai daca terenul pe care a fost edificata este bun comun pentru ca altfel este proprietatea sotului al caruia este terenul pe care s-a edificat, acesta devenind proprietar in temeiul prev. art. 482 din Codul civil.

Proprietatea unui lucru mobil sau imobil da drept asupra tot ce produce lucrul si asupra tot ce se uneste, ca accesoriu, cu lucrul, intr-un mod natural sau artificial.

Celalalt sot are un drept de creanta.
Cata vreme orice drept are o cauza, pentru ca sa poti invoca dreptul de superficie trebuie sa-i poti arata felul cum l-ai dobandit adica una din chestiunile prev. de art. art. 644-645 Cod civ. pentru ca altfel ar rezulta ca ai un drept dar nu poti arata cum l-ai dobandit :O, ceea ce dupa mintea lui Mordechai este absurd.

Fiind vorba despre o situatie de fapt nu esti limitat la un mijloc anume de proba ci poti folosi depozitiile martorilor, prezumtii, etc.

In materia ipotecilor exista doua reguli in ce priveste intinderea ipotecii asupra bunurilor ipotecate:
- se pot ipoteca numai bunurile care sunt in patrimoniul debitorului la data constituirii ipotecii cele care sunt dobandite ulterior neintrand sub ipoteca (stiu ca toate bancile, nu numai Fiorosenia SA, au contracte in care exista o clauza ce arata ca ipoteca s-ar intinde si asupra oricaror constructii pe care debitorul le-ar face ulterior insa art. 1775 Cod civ. este o norma imperativa asa ca acea clauza este foarte, foarte pocnita in moalele ei capsor de institutia nulitatii care pandeste rautacioasa de dupa colt fiecare contract redactat de pseudojuristi).
- ipoteca se intinde asupra tuturor amelioratiilor facute imobilului ipotecat ulterior constituirii ipotecii insa trebuie sa ai mari probleme de vocabular si logica pentru a sustine fara sa rosesti ca o casa este o amelioratie a terenului ori ca un etaj adaugat constructiei este o amelioratie a parterului. :O



:D

deci, bag degetelul in mare.. zici..si vad apoi
o lada de bere vine la tine ..cand vrei.. pt incurajari si opinie:)
am inteles..dar daca "obtin " receptia" sau ...amenda cum ca am construit cu o autorizatie expirata..
sau merg mai departe si-l pun pe sot sub interdictie..cred ca nu are discernamant de-a facut asta..


mai aman o vreme sau pot mai mult:D?
io_ha_na_c a scris:

Prostia ridicata la rang de virtute

Incapacitatea unora de a se exprima si de a schimba informatii scoate la iveala atat iq-ul foarte redus cat si proasta crestere.
Ma suna astazi un retardat si ma intreaba de nu stiu ce librarie, incerc sa ii explic ca gresi numarul de telefon si ii zic unde sa se uite pentru a primii numarul de telefon al librariei respective insa tot ce ii dicteaza lui singurul neuron pe care il are e sa ma injure. De parca ma afecteaza acest lucru in vreun fel, ma injura un terchea berchea...mare branza.
Dupa 2 minute sun pe numarul respectiv si dau de o "doamna", inteleg de la ea ca sunase fiul dumneai. Incerc sa ii explic in termeni cat mai ok ca ar fi cazul sa isi educe fiul deoarece nu asa se vorbeste la telefon insa raman stupefiat : aceeasi reactie care am primit-o de la badaran primesc si de la maicasa.
Ce asteptari sa ai... aschia nu sare departe de trunchi iar unii dupa ce ca sunt prosti batuti in cap si nu sunt in stare sa lege 2 cuvinte dau dovada de un tupeu caracteristic.

Eh asta e ... oricum pastrai numarul de telefon si probabil o sa il pun pe mai multe site-uri: erotice,vanzari gasesc eu .

Asa ca draga 0766809105 dupa ce ca esti unu dintre prostii din gradina Domnului mai sari si gardul


despre el ce sa spun...e important ca se crede in regula :D


*********


Milica, hotarat lucru. Nu mergem la padure. Acolo, stii cum e...ne mai inteapa tantarii pe c*r. La ses e altfel... Poate gasim si o balta imputita in care sa ne spalam (dupa)... Nu ca ar fii neaparat nevoie...Dar stii cum e... Poate nu vii singur...Cu cat mai multi, cu atat mai bine. Mai ales ca orice fitzoasa din lume e gata sa declare un viol!

Unde am gresit?! Intrebare de 10 puncte.

Sa stii ca imi place "blogul" tau.

Pupici,

Corina


nu-i un blog..si afirmand asta ma pui in contradictoriu cu ..ori aici treaba e necontencioasa:)
deci, te rog..

cat priveste probatoriile ca-i una/sau mai multe..eu nu am discutii..imi asum :)

azi ma prind greu ca m-am trezit la 6..in conditile in care tipa soneria nevestei sa-mi ureze ..de ziua mea:D
ehh..
[ link extern ]
:rofl:


mda..
autorizatie de construire anterioara casatoriei..cu constructie inceputa anterior, insa terminata dupa mult timp de la incheierea casatoriei...
acum am solicitat receptia lucrarilor facute in regie proprie de catre primarie...insa aceasta imi raspunde ca la vremea cand a fost edificata constructia -raportandu-se la data autorizatiei, nu era necesara receptia..

intrebare..constructia e bun comun ori ba?
apoi, am un drept de creanta sau de proprietate asupra constructiilor?
pot cere partajul dr de proprietate pe constructii cu atribuire si constatarea unui drept de superficie?
apoi cum probez in lipsa receptiei...realizrea constructiilor in timpul casatoriei?
:hm:


vine banca peste sotul debitor...si ne ia casa..terenul si parterul fiind ipotecate, desi nu avem-nu era receptia..
incerc si eu marea cu deştu':innocent:
eu am inteles..deci.. mergi dupa flori cand vrei flori sau ...cand vrei sex..
deci.........:D
tot nu am inteles:(..
sunt greu de capatana vineri seara:)
zi;)
ce-ai draga? :O unde iti este primavara, optimismul....etc