avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate ciobi3738

Activitate ciobi3738

Răspuns la discuția Neacordare prioritate
=D>Baieti mi-au venit analizele: 0,6 prima si 0,45 a doua!!!!La ce ma astept?B-)
SI AU TRCUT 4 LUNI!!!!!!!!!!!!!!!!
X-(Sunt in aceeasi situatie,spre ghinionul meu.Tot 0,43 in aer,dar nu mi-a venit inca rezultatul de la IML.:worthy:As vrea sa stiu mai multe despre tine:kg,varsta,inaltime, timpul care a trecut de la etilotest la probe bio,ce presupune efectiv recalcularea?:oops: ma ajuti?????
Răspuns la discuția Neacordare prioritate
cioan a scris:

In acest caz sunt doua abateri de la legislatia rutiera. Dvs. ati condus un autovehicul in stare de ebrietate, iar celalalt conducator auto nu a acordat prioritate unui autovehicul ce avea acest drept. Celalalt conducator va incerca sa invoce legatura de cauzalitate intre cele doua abateri de la legislatia rutiera. In expertiza tehnica trebuie formulat un obiectiv care sa stabileasca daca exista sau nu o legatura de cauzalitate directa intre cele doua abateri.
Cine cere expertiza si unde?In care proces, al meu sau al lui?Sau va fi unul singur? Sincer nu ma consider nevinovat in acest accident, dar in mod cert nu ma consider nici singurul vinovat!! Ori, cel putin deocamdata eu sunt singurul pagubit: cateva luni de munca, daca nu un an, spitalizare si operatii si controale,cu costurile aferente, masina praf, pe langa durerile indurate de mine si de famalia mea.Vis-a-vis de asta el a tinut sa mentioneze in pv la incheierea caruia eu nu am fost de fata, ca eu circulam cu o viteza f.f. mare, ca urmele de franare sunt de fapt de recul in urma tamponarii, si ca pagube ca i-am rupt doua foi de arc, ca el circula regulamentar "doar f. putin" pe partea opusa.Multumesc.
Răspuns la discuția Neacordare prioritate
Politia a consemnat intr-un pv incheiat atunci noaptea faptul ca raba nu avea ITP si asigurare.Cand ma pot constitui parte civila si ce acte sau proceduri presupune asta?Exista termene limita? In legatura cu alcolemia, pt cine se pricepe am vazut ca se tine cont de mai multe variabile: am 37 ani, 1,73m, 93kg. Am mancat in acea zi 2 sanvici pe la ora 12, am baut 1,5-2 litri bere intre orele 16-20,accident la 21, etilotest la22, probe de sange la1-2dimineata. Cat ar putea sa-mi iasa? Multumesc de urari si de sfaturi!
Răspuns la discuția Neacordare prioritate
Expertiza tehnica pt ce masina? Intre timp el si-a reparat,vopsit masina.A fost si la registru, si-a facut acte la zi.Circula acum in regula.Cui sa cer expertiza,eu sunt inca la pat?
Conduceam pe un DJ cu prioritate sub influenta alcool<0,43 in aer>,o autoutilitara Dacia.Din lateral dreapta dintr-o curte i-mi iese in fata o raba de 8,5to,si lovesc in lateral stinga, roata stanga spate a acesteia, pe partea mea a drumului.La venirea politiei raba este gasita in mijlocul drumului,cu roata stinga spate pe partea mea<zic eu miscata vreo 3m>. Masina mea pe dreapta cu urme de franare de 5m.Eu am deja 112 zile de CO, si probabil o sa mai am vreo 100, 120 medico-legal si probabil o sa mai am, papucul praf,inca stau la pat, am ambele picioare rupte.El bine mersi.Eu angajat, el primar in sat<PDL>.Vinovat?CAT?APROPO el fara ITP, asirom, eu acte la zi.Au fost si cativa martori dar nu vor sa mai depuna marturie dupa ce initial au promis politiei ca depun.Rezultatul de la sange nu a venit inca.