avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana005

Activitate Ioana005

Imi cer scuze pentru ca nu am dat mai multe detalii. Terenul a fost a bunicii si bunicului ( parintii mamei), la data in care s-a incheiat acest antecontract bunicul era mort. Pentru a putea vinde acest teren, mama si cele 3 surori (mostenitorii) au renuntat prin notariat la drepturile lor in ceea ce priveste partea tatalui. Acum sa dau detalii din antecontract: " pretul la care se promite si se accepta vanzarea este in suma de 12.000.000 lei, bani din care eu, vanzatoarea, am primit astazi, suma de 3.000.000 lei, iar diferenta de 9.000.000 lei va fi achitata pana la data de 01 august 2000, cand vor fi perfectate actele de vanzare-cumparare". Antecontractul s-a incheiat in data de 16.06.2000. Eu nu stiu de ce nu s-a mai incheiat acel contract de vanzare-cumparare. Din cate stiu eu cumparatorul amana mereu data la care sa-i dea bunicii banii. Luni, pe 24 octombrie a fost chemata bunica la notar pentru a incheia contractul de vanzare-cumparare altfel o dau in judecata. Dupa moartea bunicii nu s-a facut nici o succesiune. Mama nu are nici o pretentie la acea mostenire, vrea doar sa fie sigura ca nu poate fi data in judecata.
Buna ziua! As vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Bunica mea are trecuta in buletin adresa mamei mele. Acum cateva zile am primit o notificare. Bunica mea e moarta de 3 ani, din 2009 si a facut un antecontract in anul 2000 . Acum este chemata la biroul notarial, luni, 24 octombrie altfel va fi data in judecata. Ce ar trebui sa faca mama acum? Daca nu face nimic va fi data in judecata sau ce se intampla intr-un asemenea caz? Se intocmeste un contract de vanzare-cumparare " in lipsa bunicii" pentru ca ea e moarta , sunt mostenitorii dati in judecata? Mama este considerata mostenitoare pentru acea bucata de pamant ce apare in antecontract?
Răspuns la discuția O casa cu mai multi mostenitori
Multumesc pentru raspunsuri.
Exista o mostenire formata din mai multe terenuri agricole si o casa, si 6 mostenitori. Se poate ca unul din mostenitori sa primeasca casa fara sa fie nevoit sa despagubeasca ceilalti mostenitori atata timp cat cere doar casa, iar casa valoreaza a 6 parte din mostenire, iar daca face mai mult trebuie sa dea numai diferenta?