avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate APOLOZAN GEORGETA

Activitate APOLOZAN GEORGETA

Bună ziua mă numesc Georgeta apolozan,referitor la noua lege a pensiei din ceea ce a spus d na ministru pt persoanele cu handicap în cazul meu grad accentuat preexistent angajării,am ieșit la pensie cu legea 19 /2000 in 2007 trebuia să lucrez maxim 20 ani 2/3 limita de vârstă 50 ani eu am lucrat 33 ani 2 luni 25 zile din care 29 ani 2 luni 25 zile contributivi 3 ani grupa a 2 a și 1 an șomaj din care rezultă 33 ani 2 luni 23 zile din ce spunea d na ministru de la 1 ianuarie se dau puncte bonus sau solidaritate pt anii lucrați în condiții de handicap deasemeni pt grupa a 2a este un drept câștigat prin munca cinstită nu i normal sa nu l fure mulțumesc un răspuns va rog georgiageorgia86@yahoo.com
Bună ziua am depus dosar de pensie pt anii lucrați în Italia respectiv 5 ani și 9 luni sunt pensionata in Romania vechime 33 ani 2 luni 23 zile actual locuiesc in Romania am vârsta de 67 ani ,mă interesează da îmi va aproba dosarul pt Italia și cam cat timp ar dura l am depus pe 6 august 2024 mulțumesc un răspuns va rog
Răspuns la discuția Pensia Italia
Bună seara scuzați ora nepotrivită,mă interesează pensia Italia dacă mi se va aproba am vârsta de 67 ani am depus dosar pensie la casa pensiei pt Italia ,ani lucrați cu acte 5 ani și 9 luni ,in Romania sunt pensionata 33 ani vechime, actual locuiesc in Romania mă interesează dacă îmi va aproba dosarul l am depus pe 6 august 2024 și cât timp ar dura aprobarea , mulțumesc