avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate Nonynel

Activitate Nonynel

Mulțumesc mult. Avocata care se ocupă de acte si persoana care gestionează CIM, incearcă sa-mi impună idea că atunci cand merge la Registrul Comertului cu actele și cererea de dizolvare, firma nu mai trebuie să aibă nici un angajat și vor sa-mi dea un preaviz de 30 de zile lucratoare privind desfintarea postului meu deoarece firma urmeaza sa fie dizolvata si radiata.
Buna ziua, Sunt directorul general și administratorul unui SRL ( microintreprindere ) Asociatul unic vrea sa dizolve firma si sa o radieze voluntar. Firma este pe profit, nu are nici o problema legala. Eu sunt singurul angajat. Care este data incetarii CIM ? La depunerea cererii de dizolvare și ulterior de radiere este obligatoriu ca firma sa nu mai aibă nici un angajat ?
Va multumesc pentru raspuns. Problema lui este ca nu mai are acte originale ( au ramas la fosta sotie si nu le mai poate recupera ) Casatoria a durat mai putin de 6 luni, nu au avut copii si nici bunuri comune. De ce trebuie sa fie asa complicat ?
In cursul anului 2012 un cetatean roman a fost casatorit pentru 5 luni cu o cetateanca americanca. Casatoria s-a incheiat in SUA si divortul definitiv s-a pronuntat tot in SUA. Nu au avut copii sau bunuri de impartit. Acum este rezident permanent in SUA, are doar cetatenie romana si doreste sa-si schimbe pasaportul romanesc care urmeaza sa expire. Autoritatile consulare refuza sa-i elibereze un nou pasaport pe motivul ca acea casatorie si divort nu au fost recunoscute si inregistrate in Romania. Nu detine actele originale, respectiv certificatul de casatorie si hotararea definitiva de divort ( au ramas la fosta sotie ) A obtinut copii legalizate si apostilate conform Conventiei de la Haga. Care este procedura de urmat la autoritatile din Romania ? Ultimul domiciliu din Romania a fost in Bucuresti si actul de nastere se afla la Primaria Satu-Mare. Informatiile pe care le-am primit sunt contradictorii.....Unele institutii imi comunica ca se face doar mentiunea casatoriei si divortului pe marginea actului de nastere, iar alte institutii si persoane oficiale sustin ca este nevoie de recunoasterea prin instanta de judecata a divortului din SUA ( procedura "Exequator" ) si abia dupa aceea se poate face mentiunea casatoriei si divortului. Va rog sa-mi oferiti o parere avizata si argumentele legale pro sau contra !
Da. multumesc mult ! Asta se si doreste, un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager. Problema este ca nepotul si mama lui declara acum "formal" ca sunt 100 % de acord cu ce vor sa faca batranii si isi doresc sa oficializeze aceasta incuviintare. Pe de alta parte si familia tinerilor isi doreste sa fie consemnat cumva acest acord, pentru a nu exista discutii si litigii dupa moartea batranilor.
Va multumesc mult ! Minorul trebuie asistat de catre autoritatea tutelara, chiar daca este in custodia mamei si aceasta declara formal ca este de acord cu ceea ce vor sa faca bunicii ?
In acest caz particular, ce varianta sau optiune ar trebui sa aleaga tinerii, pentru a se asigura ca acel nepot sau mama lui nu vor avea pretentii la mostenire, dupa moartea batranilor ?
O familie de batrani are un singur nepot minor care este unicul lor mostenitor. Acesta este in custodia mamei. Batranii ar vrea sa incheie un contract de intretinere cu o familie de tineri, care sa-i ingrijeasca si ei sa le lase toata averea ( casa, curte, teren extravilan ) O alta varianta discutata ar fi sa le lase tinerilor averea prin testament notarial. Mama nepotului si copilul de 15 ani declara ca ei sunt de acord cu tot ce vor batranii si ar fi dispusi sa dea o declaratie notariala ca renunta la orice pretentie cu privire la mostenire. Intrebarea este, daca in timp ce traiesc batranii, copilul sau mama lui pot sa dea o declaratie notariala de renuntare la mostenire ?
Multumesc mult pentru răspuns ! In final s-a rezolvat. Notarul a dat vina pe cei de la Cartea Funciara, cum ca ar refuza intabularea.
Nu se plateste nici o suma de bani ! Pretatia de intretinere si ingrijire a batranilor este exclusiv in natura ( alimente, imbracaminte, medicamente, ingrijirea gospodariei etc. )