avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate florcik

Activitate florcik

Răspuns la discuția Sold 711
Avem asa:
331 - Sid = 506421, Rcd = 1484795, Rcc=1167631, Sfd= 823586
345 - Sid = 3802324, Rcd = 8323892, Rcc=9494057, Sfd= 2632158
346 - SId = 135413, Rcd = 11420, Rcc = 20092, Sfd= 126742
348 - Sid = -126992, Rcd = 692833, Rcc = 465345, Sfd = 100497.

Rulaj 711 in balanta = 10512134
Sold creditor 121 = 346797

De altceva nu dispun, doar de balanta in care am informatiile de mai sus. Este o speta data spre rezolvare de un profesor, nu e o situatie de evidenta contabila. De aceea nu am acces la fisa contului 711 inainte de inchiderea cu 121.

Calculul meu a fost asa: sold initial- sold final = 634185 (acesta ar fi trebuit sa fie in anul anterior sold creditor 711 adica sold initial 331)

SId 331 = 506421 ( diferenta este de 127764 -suma ce ar reprezenta rulaj debitor 711 in exercitiul actual)

Insa pentru a-mi iesi profitul din 121 , rulajul debitor al lui 711 iese in suma de 114115. Diferenta de 13649 ( 127764-114115) nu inteleg de unde vine.

Sper sa fi fost cat de cat clara in explicatii si va multumesc pentru ajutorul acordat.



Răspuns la discuția Sold 711
Multumesc pentru raspunsuri.

Asa este , cum spunea - ioanbutariu - problema mea era ca mi s-a dat o balanta finala din care eu trebuia sa-mi dau seama ce fel de sold a avut 711 inainte de inchiderea cu 121.Si prin diferenta, mi-a iesit o suma pe care nu stiam sa o calculez din solduri si rulaje 331,345,346 si 348, neavand acces la fisa lui 711.

Am facut urmatorul calcul : solduri initiale (cl.3- gr.34) - solduri finale(cl.3-gr.34) si mi-a dat o suma care ar reprezenta sold creditor 711. Acest sold creditor 711, se reia in exercitiul urmator ca fiind sold initial 331 (productia in curs de executie).

E bun rationamentul? :-/

Multumesc!

Discuție Sold 711
Buna ziua,

Am o speta de rezolvat si nu stiu cum. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum calculez sold 711 daca nu am acces decat la o balanta ?
Pe baza acestei balante trebuie sa fac un bilant si un cpp. In cpp la randul 08 am completat eu suma care mi-a rezultat din diferenta doar ca sa-mi dea egal 121. Insa nu stiu cum sa ajung la acea suma din calcule pe baza de solduri si rulaje.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu productie de nici o culoare.

Multumesc anticipat!

Buna ziua,
Dragi colegi , am o speta stufoasa care imi da dureri de cap. Poate v-ati intalnit cu asa ceva si ma puteti ajuta. O societate are peste 800 de clienti cu debite deja prescrise.

Dosarele cand ajung in Instanta sunt respinse pe banda rulanta invocandu-se prescriptia extinctiva.Alti debitori au fost notificati, somati si amenintati dar nu au fost dati in judecata.

Speta: 2 experti contabili spun asa: daca nu au fost dati in judecata , pe Drept Comun ( nu pe somatie de plata) nu se pot scoate din evidentele contabile. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca intepretez eronat.


Conform OMFP 3055/2009, pct.187- la scaderea din evidentele ctb a crentelor nerecuperate trebuie sa demonstrezi ca ai facut toate demersurile legale pentru recuperarea lor. (asta daca vrei sa fie deductibile dpdv impozit )



Daca s-au facut toate demerrsurile pana la actionarea in judecata (sau au fost dati in judecata pe somatie de plata) si nu se deduc dpdv impozit, ce lege interzice scoaterea lor din evidentele contabile? Bineinteles scoase pe cheltuieli nedeductibile, cu regres asupra vinovatilor.

Dupa parerea mea, abia aici intervine un proces pe parte civila cu cei vinovati de aceasta situatie.



Va multumesc!
Buna ziua,

Poate ma ajutati va rog in legatura cu tratamentul fiscal al scazamantului cu pierderea in greutate al cerealelor.

In urma depozitarii, graul si-a pierdut din gradul de umiditate, deci din greutate. acest scazamant de inregistreaza dpdv contabil ca si o cheltuiala. Dpdv fiscal cum sta treaba? Nu reusesc sa gasesc nimic, in ""dudaul"" legislativ al minunatei tari, #-ocare sa ma lumineze in acest sens.
Va rog sa ma ajutati....
Multumesc!
#-o#-o#-o
Buna ziua,

Firma la care sunt contabil a achizitionat cateva utilaje prin credit de investitii. Implicit, aceste utilaje sunt gajate la banca. Acum, dorim sa vindem aceste utilaje iar cu banii obtinuti sa stingem creditul.
Cum procedez la emiterea facturilor si la incheierea contractului de vanzare-cumparare? Conform contractului de credit, pana la stingerea creditului si ridicarea gajului, nu avem voie sa vindem.

As dori sa ma ajutati dpdv juridic, sa nu intram sub incidenta nu stiu carui articol legislativ. Cum intocmesc contractul de vanzare-cumparare si facturile fiscale?

Multumesc!
Astia sunt coeficienti pentru 2012.
Pentru 2011 sunt asa:Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv
700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare,
pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii
superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe
unitate.
(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ţinând cont şi de
standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii.